Orkiestra Owsiaka ma już ponad 37 mln zł

W wielu miastach Polski oraz za granicą zagrała, już po raz XIX, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Z przeliczonych do tej pory pieniędzy uzbierała się kwota ponad 37 mln zł.

2011-01-10, 14:00

Orkiestra Owsiaka ma już ponad 37 mln zł

Posłuchaj

Wolontariusze zbierali pieniądze
+
Dodaj do playlisty

120 tys. wolontariuszy zbierało pieniądze na sprzęt do diagnozowania i leczenia dzieci z chorobami nerek i układu moczowego. Dla wspierających zbiórkę przygotowano 30 mln naklejek - czerwonych serduszek.

W ubiegłym roku zebrano ponad 42,8 mln zł na rzecz dzieci z chorobami onkologicznymi.

Zaczęło się pod ziemią

Oficjalnie tegoroczny finał ruszył 320 m pod ziemią - w zabytkowej kopalni "Guido" w Zabrzu, z której wyrobisk wyjechał na powierzchnię pomysłodawca Orkiestry Jurek Owsiak.

- W takim dniu jak dziś jesteśmy razem, jesteśmy wspólnotą jako Polacy. Nie dzielimy się, ale jesteśmy razem - mówił Owsiak, inaugurując XIX finał w towarzystwie m.in. prezydentów 14 miast Metropolii Silesia.

Z lotniska w Pyrzowicach Owsiak odleciał do Warszawy, gdzie w studiu telewizyjnym prowadził dalszą część finału. 

Więcej przeczytasz tu>>>

Punktualnie o godz. 20 nad Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie rozbłysło "światełko do nieba". Serie sztucznych ogni rozbłyskały też w innych miastach. Kilkuminutowy pokaz fajerwerków obejrzały tysiące osób.

Więcej przeczytasz tu>>>

800 koncertów w całej Polsce

W całym kraju odbyło się ponad 800 koncertów wspierających zbiórkę. To aż o 200 więcej niż podczas ubiegłorocznego finału.

Jurek Owsiak powiedział, że tak dużą liczbę koncertów udało się zorganizować dzięki zaangażowaniu zespołów amatorskich. Jego zdaniem organizatorzy imprez w poszczególnych miastach zrozumieli, że aby zorganizować fajną imprezę wcale nie są potrzebni muzycy z czołowych miejsc list przebojów. 

W Warszawie na Placu Defilad zagrali m.in. Blenders, Proletaryat, Łzy, Stan Borys, Blue Cafe i Zbigniew Hołdys. Na wrocławskim rynku wystąpili: Paulla i Stachursky. Mieszkańcy Rzeszowa odsłuchali recitalu Andrzeja Piasecznego. W Gdańsku wystąpili: Lipali, Golden Life, Ira, Big Day, a także Varius Manx. W Opolu gwiazdą wieczoru był holenderski piosenkarz Jay Delano. Na imprezie w Olsztynie wystąpili Sidney Polak, a w Białymstoku Afromental i Buldog.

Rekordzistą pod względem występów na koncertach finałowych Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy był pochodzący z okolic Bydgoszczy i Torunia zespół Banau. Grupa zagrała w tym roku na 10 koncertach.

Więcej przeczytasz tu>>>

Ponad 50 incydentów

Podczas XIX finału WOŚP w całym kraju, do godz. 20, doszło do 52 incydentów mających związek z kwestami na rzecz WOŚP. Większość to kradzieże puszek z pieniędzmi lub kradzieże pieniędzy przez samych wolontariuszy. - Policjanci zatrzymali 33 osoby, w tym 10 nieletnich - powiedział rzecznik komendanta głównego policji mł. insp. Mariusz Sokołowski.

Odnotowano cztery rozboje związane z kwestami na rzecz WOŚP - m.in. w Krakowie, gdzie policja poszukuje trzech napastników, którzy w Nowej Hucie grożąc nożem, odebrali wolontariuszkom trzy puszki z datkami.

W Rybniku na Śląsku mężczyznę zaczepiającego wolontariuszkę ukarano 500-złotowym mandatem. W Zakopanem przed jednym z kościołów zatrzymano żebrzącą Rumunkę, która przyklejała ofiarodawcom serduszka WOŚP.

Podczas ubiegłorocznej akcji WOŚP w całym kraju doszło do 50 incydentów.

Więcej przeczytasz tu>>>

WOŚP za granicą

Orkiestra, jak co roku, zagrała także za granicą, m.in. w polskiej bazie wojskowej w Afganistanie, a także w Arabii Saudyjskiej, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Austrii, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Kanadzie, Niemczech, USA, Islandii, Szwecji oraz w polskiej stacji antarktycznej "Arctowski".

Więcej przeczytasz tu>>>

Popieramy zbiórkę

Prawie 90 proc. Polaków wspiera zbiórkę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Radia przez Instytut Badania Opinii Homo Homini wynika, że 89 proc. ankietowanych wspiera akcje Jurka Owsiaka, natomiast nie zaangażowanych w zbiórkę jest 10 proc. badanych.

Sondaż przeprowadzono 7 stycznia na grupie 1100 osób, reprezentatywnej dla ogółu Polaków.

Więcej przeczytasz tu>>>

Grają od 1993 roku

Pierwszy finał WOŚP miał miejsce w 1993 r., zbierano wtedy środki dla oddziału kardiochirurgii dziecięcej Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Dotychczas Orkiestra kupiła ok. 22 tys. nowoczesnych urządzeń medycznych do szpitali, za blisko 110 mln dolarów.

Statystycznie każdego dnia do polskiego szpitala trafiają cztery urządzenia kupione przez WOŚP. Fundacja prowadzi pięć ogólnopolskich nowoczesnych programów medycznych i jeden edukacyjny.

kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej