Premier do kobiet: mamy takie same prawa i obowiązki, musimy mieć równe szanse
- Choć mamy takie same prawa i obowiązki, to musimy mieć równe szanse - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas gali wieńczącej konferencję "Polka XXI wieku". W ocenie szefa rządu w przyszłości "świat gospodarczy będzie miał coraz bardziej twarz kobiety".
2022-05-31, 21:02
Organizowana przez Fundację Projekt PL konferencja "Polka XXI w. - Edycja 2022" była poświęcona obecności i roli kobiet w życiu społecznym, gospodarczym.
Premier Mateusz Morawiecki podczas gali podziękował kobietom za zaangażowanie w życie polityczne i społeczne. Konferencja odbyła się Warszawie i była poświęcona obecności i roli kobiet w życiu społecznym, gospodarczym, technologicznym oraz kulturowym. Dyskusje dotyczyły kobiecego spojrzenia na sprawy publiczne oraz przynależące do sfery prywatnej.
Premier Mateusz Morawiecki mówił podczas gali, że rola kobiet w polskim życiu publicznym jest nie do przecenienia.
- Gratuluję wszystkim paniom, którym się chce, które walczą na polu: polityki, kultury, biznesu, przedsiębiorczości, na polu gospodarki. Jestem przekonany, że ten świat gospodarki, który w XXI wieku będzie naszym doświadczeniem, będzie pań doświadczeniem, będzie coraz bardziej należał do kobiet - podkreślił premier.
REKLAMA
"Świat przyszłości będzie należał do kobiet"
Szef rządu tłumaczył, że kompetencje kobiet będą w najbliższej przyszłości powodowały, że świat w przyszłości będzie należał do kobiet.
- I bardzo dobrze, i tego wam także życzę, bo to będzie dobry świat, to będzie świat taki, w którym jest pełno wspaniałych idei, dobra i miłości. Za tę ciężką waszą pracę też chcę podziękować. Jeśli czegoś chciałbym wam życzyć, to tego, żebyście miały wobec siebie trochę więcej taryfy ulgowej, bo często tak jest, że wobec siebie jesteście surowe, przy całej swojej łagodności - dodał.
Polka XXI wieku to pierwsze wydarzenie organizowane w tej formule w Polsce, w którym wzięła udział managerki, aktywistki społeczne, ekspertki, przedstawicielki administracji rządowej i samorządowej, które spotkały się, by podjąć wspólnie debatę o najważniejszych dla kobiet i Polek kwestiach.
W konferencji wzięła udział między innymi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, a specjalnymi gośćmi były: Lesia Valentyniwna Zaburanna, Sołomija Bobrowska, Sofiya Romanivna Fedyna - deputowane Rady Najwyższej Ukrainy.
REKLAMA
Posłuchaj
Kulminacją konferencji było wręczenie wyróżnień dla kobiet, które swoimi działaniami wyróżniły się w roku 2021 w ramach 6 kategorii. W ten sposób jury doceniło osoby, które - jak podkreślono - są liderkami swoich środowisk, inspirują, przewodzą i edukują, ale ich praca nie zawsze jest doceniana, bo nie są osobami z pierwszych stron gazet.
W kategorii innowacje i nowe technologie zwyciężyła Kamila Hankiewicz, która stworzyła Untrite AI Platform. To platforma oparta na sztucznej inteligencji.
W kategorii samorząd wygrała burmistrz Hrubieszowa Marta Majewska.
W kategorii działalność społeczna zwyciężyła Tisa Żawrocka-Kwiatkowska, założycielką Fundacji Gajusz, w 2019 r. uruchomiła Fundację Moje Drzewko Pomarańczowe i podlegający jej dom dziecka, by objąć specjalistyczną opieką dzieci.
REKLAMA
Laureatką w kategorii edukacji została pierwsza w kraju propagatorka STEAM w edukacji, twórczyni materiałów dla nauczycieli, które pomogą w realizacji zajęć w oparciu o STEAM - Anna Zapał.
Zwyciężczynią w kategorii przedsiębiorczość została Agnieszka Szewczyk, która odnalazła się z powodzeniem w męskim świecie prowadząc i rozwijając jedną z największych fabryk uszczelnień w Europie.
Przyznano też nagrodę specjalną dla prezes ZUS prof. Gertrudy Uścińskiej. Jury oceniło, że laureatka przyczyniła się do cyfrowej transformacji ZUS.
bartos
REKLAMA
REKLAMA