more_horiz
Wiadomości

ONZ: Szczerski apeluje o zadośćuczynienie dla rodzin katyńskich. "Nigdy nie jest za późno"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 20:31
Na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ stały przedstawiciel RP Krzysztof Szczerski wezwał, by pociągnąć do odpowiedzialności sprawców zbrodni na Ukrainie. W tym kontekście przypomniał też o sowieckich zbrodniach. - 82 lata po zbrodni katyńskiej rodziny ofiar wciąż czekają na sprawiedliwość i rekompensaty - powiedział.
Szczerski: jak dotąd rodziny ofiar Katynia nie otrzymały żadnego rodzaju zadośćuczynienia
Szczerski: jak dotąd rodziny ofiar Katynia nie otrzymały żadnego rodzaju zadośćuczynieniaFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

Szczerski wystąpił podczas otwartej debaty RB ONZ na temat zwiększania odpowiedzialności za łamanie prawa międzynarodowego. Jak zaznaczył, zamiast mówienia o konieczności zachowania twarzy przez Rosję w kontekście jej agresji na Ukrainę, społeczność międzynarodowa powinna zrobić wszystko, by sama mogła zachować twarz po tym, jak nie potrafiła powstrzymać tej inwazji.

Rosja blokuje działania ONZ

- Ta strategia powinna być oparta na zapewnieniu sprawiedliwości i pociągnięciu do odpowiedzialności za zbrodnie i poważne pogwałcenia prawa międzynarodowego na Ukrainie - powiedział Szczerski. Jak dodał, "niektórzy członkowie" RB ONZ uniemożliwiali wymierzenie sprawiedliwości za zbrodnie w Syrii i Ukrainie, nadużywając swojego prawa weta.

- Jeśli stały członek Rady użyje weta, by uniknąć sprawiedliwości za agresję, tak jak zrobiła to ostatnio Rosja, to takie zachowanie stanowi nadużycie prawa weta i nie może być uznawane za zgodne z prawem międzynarodowym - podkreślił ambasador.

Rodziny katyńskie czekają na sprawiedliwość

W kontekście odpowiedzialności za zbrodnie Szczerski nawiązał też do zbrodni w Katyniu.

- Proces wzmacniania odpowiedzialności i sprawiedliwości za zbrodnie wojenne (...) nie może być pełny bez ustanowienia prawdy, sprawiedliwości i skutecznego zadośćuczynienia dla ofiar i ich rodzin. Nigdy nie jest na to za późno - przekonywał dyplomata. - Jak dotąd rodziny ofiar Katynia nie otrzymały żadnego rodzaju zadośćuczynienia, podczas gdy sprawcy masakry zniknęli, najpierw z powodu obecności Sowietów wśród aliantów, potem z uwagi na mgłę zimnej wojny (...) i choć sowiecka odpowiedzialność za masakrę została w końcu potwierdzona po upadku Związku Sowieckiego, krewni ofiar wciąż domagają się sprawiedliwości 82 lata później - powiedział Szczerski.

Czytaj także:

kp

Zobacz także

Zobacz także