Prezydenci Polski i Litwy na przesmyku suwalskim. Wiceszef MSZ mówi o sygnale dla Moskwy i Mińska

Wizyta prezydentów Polski i Litwy na przesmyku suwalskim to "przesłanie do potencjalnego agresora rosyjskiego czy białoruskiego, że jeśli miałby uderzyć w to miejsce, to nie będzie mu łatwo, nie tylko przez obecność wojsk tych dwóch krajów, ale i całego Sojuszu".

2022-07-08, 07:44

Prezydenci Polski i Litwy na przesmyku suwalskim. Wiceszef MSZ mówi o sygnale dla Moskwy i Mińska
Wiceminister Piotr Wawrzyk: wizyta prezydentów Polski i Litwy na przesmyku suwalskim pokazem gotowości na każdy scenariusz. Foto: Marek Borawski/KPRP

Prezydenci Polski i Litwy - Andrzej Duda oraz Gitanas Nauseda - odwiedzili w czwartek przesmyk suwalski. Najpierw złożyli wspólnie wizytę w mobilnym stanowisku dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Szypliszkach (powiat suwalski), następnie odwiedzili Batalion Logistyczny im. Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda w litewskim Marijampole. - To wydarzenie ma wymiar i wewnętrzny, i zewnętrzny, ta wizyta to pokazanie nie tylko mieszkańcom naszego regionu, ale obywatelom obu krajów, że ten newralgiczny punkt na mapie jest bezpieczny, skoro są tam prezydenci, skoro spotykają się z żołnierzami, nie tylko swoich krajów, ale też Sojuszu Północnoatlantyckiego, że NATO jest na przesmyku i jak będzie taka potrzeba, to będzie go bronić - powiedział PAP wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

Jak dodał, "jest to także przesłanie do potencjalnego agresora rosyjskiego czy białoruskiego, że jeśli miałby uderzyć w to miejsce, to nie będzie mu łatwo, nie tylko przez obecność wojsk tych dwóch krajów, ale i całego Sojuszu, zatem jest to także i demonstracja skierowana w stronę Rosji i Białorusi w tym wymiarze".

Przesmyk suwalski. Wizyta w symbolicznym dniu

- Pamiętajmy, że prezydenci Polski i Litwy złożyli wizytę w dniu szczególnym, symbolicznym, kiedy w polskim parlamencie finalizowana jest ratyfikacja dotycząca wyrażenia zgody na akcesję do NATO Szwecji i Finlandii, co sprawia, że wzrasta rola NATO na Bałtyku, a tym samym przesmyk suwalski staje się o tyle bezpieczniejszym miejscem, że przestaje być jedyną drogą do świadczenia ewentualnej pomocy krajom bałtyckim przez NATO. Będzie to możliwe od przystąpienia tych krajów do NATO także przez Morze Bałtyckie w stosunkowo bliskiej odległości ze Szwecji i Finlandii, bezpośrednia pomoc będzie mogła być tam wysyłana tam drogą morską - stwierdził wiceszef MSZ.

Czytaj również:

"Jesteśmy gotowi na każdy scenariusz"

- Podsumowując, wizyta prezydentów to jest pokazanie, że jesteśmy gotowi na każdy scenariusz i będziemy się bronić, gdyby zaszła taka potrzeba - nie tylko żołnierzami polskimi i litewskimi, ale wojskami całego NATO - stwierdził wiceminister.

Przesmyk suwalski wielu ekspertów określa jako strategiczny dla całego NATO. Przesmyk ten to obszar wokół Suwałk, Augustowa i Sejn, łączący Polskę z Litwą i pozostałymi krajami bałtyckimi, zarazem oddzielający należący do Rosji obwód kaliningradzki od Białorusi. Portal Politico napisał niedawno, że w razie starcia między Rosją a NATO przesmyk suwalski prawdopodobnie byłby "pierwszym punktem kontaktu". 

ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej