Państwa UE wobec wojny na Ukrainie. Andrzej Kryj: Niemcom trudno zrezygnować ze związków z Rosją
- W Niemczech cały czas jest myślenie o tym, że wojna się skończy i będzie można wrócić do świetnych interesów z Rosją. To nie tylko poszczególni politycy, ale całe ugrupowania polityczne są tak mocno związane z Rosją, że ciężko im uznać ten kraj za terrorystyczny - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Kryj (PiS).
2022-10-13, 17:55
Nie będzie rezolucji Parlamentu Europejskiego uznającej Rosję za państwo terrorystyczne. Propozycja konserwatystów uzyskała jedynie poparcie chadeków oraz grupy Tożsamość i Demokracja. Odrzucili ją socjaliści, liberałowie, zieloni i komuniści.
Andrzej Kryj komentował tę decyzję. - Są kraje, które nie chcą pełnej izolacji z różnych względów, politycznych czy ekonomicznych. Można wskazać na takie kraje jak Malta, Cypr czy niestety Niemcy, najsilniejszą gospodarkę w UE, która jest tak mocno związana z Rosją, że trudno jest powiedzieć dość - zauważył.
- To m.in. postawa SPD pokazuje, jak rządzący w Niemczech zachowują się w sposób dwulicowy wobec Ukrainy i swoich sojuszników. Ze strachem myślą, co by było, gdyby kolejny kraj, tym razem należący do NATO, został zaatakowany tak jak Ukraina. Celem mogą być państwa bałtyckie czy Polska. Czy wtedy NATO byłoby skonsolidowane, czy też Niemcy zachowaliby się w sposób asekurancki? - pytał poseł.
Posłuchaj
Dzisiaj miał miejsce drugi dzień narady ministrów obrony krajów NATO. - Nie damy się zastraszyć - podkreślał w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, odpowiadając na groźby Rosji o możliwości użycia broni jądrowej na Ukrainie. "Użycie tej broni zmieni charakter tej wojny i spotka się ze zdecydowaną odpowiedzią. Rosjanie wiedzą, że to będzie się wiązało z poważnymi konsekwencjami" - podkreślał szef Sojuszu Północnoatlantyckiego.
REKLAMA
* * *
Audycja: Rozmowa PR24
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Andrzej Kryj
REKLAMA
Data emisji: 13.10.2022
Godzina emisji: 16.40
PR24/ka/kor
REKLAMA