Kolejny wypadek w kopalni. Nie żyje 49 letni górnik z Libiąża
49-letni górnik zginął w należącym do Południowego Koncernu Węglowego zakładzie górniczym Janina w Libiążu na Małopolsce.
2011-02-01, 07:03
Posłuchaj
Do wypadku doszło kilkaset metrów pod ziemią, kiedy doświadczony górnik został dociśnięty do ściany wyrobiska przez maszynę - informuje Jolanta Talarczyk z Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.
To siódmy w tym roku śmiertelny wypadek w polskich kopalniach węgla kamiennego. Jak poinformował PAP dyrektor ds. organizacji i nadzoru właścicielskiego Południowego Koncernu Węglowego Ryszard Wojtków, do wypadku doszło na poziomie 350 metrów. Zmarły, z 24-letnim stażem, pracował w oddziale górniczego transportu dołowego jako kierowca podwieszonego ciągnika spalinowego.
Szczegółowe przyczyny i okoliczności wypadku badać będą przedstawiciele Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach, prokuratury, Państwowej Inspekcji Pracy oraz zespołu powypadkowego powołanego przez Południowy Koncern Węglowy.
Wypadki w kopalniach
Zdarzenie w zakładzie górniczym Janina to kolejny z serii styczniowych wypadków śmiertelnych w polskich kopalniach węgla kamiennego. Od początku roku zginęło w nich już siedmiu pracowników. W całym ubiegłym roku - 15. W sumie górnicza praca w Polsce pochłonęła już w tym roku osiem ofiar.
Do poprzedniego śmiertelnego wypadku w kopalni węgla doszło w piątek w należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalni Jas-Mos w Jastrzębiu Zdroju. W wyniku tąpnięcia zginął tam jeden górnik zginął, a trzech innych zostało niegroźnie rannych.
W związku z kilkoma wypadkami w pierwszych dniach stycznia Wyższy Urząd Górniczy uruchomił w połowie miesiąca specjalny numer telefonu, pod którym górnicy mogą anonimowo zgłaszać przypadki naruszania zasad bezpieczeństwa w kopalniach. Oprócz numeru 32 736 19 47 działa także adres e-mail bhp.uwagi@wug.gov.pl, gdzie również można zgłaszać swoje uwagi.
Zakład górniczy Janina w Libiążu (Małopolska) - obok zakładu górniczego Sobieski w Jaworznie (Śląskie) należy do Południowego Koncernu Węglowego z grupy energetycznej Tauron. Roczne wydobycie obu zakładów Koncernu (ok. 4,5-5,5 mln ton) to ok. 5-7,5 proc. krajowej produkcji węgla. Firma ma ok. 20 proc. krajowych zasobów tego surowca. Żywotność kopalń PKW szacowana jest na kilkadziesiąt lat.
Wstrząsy w Bieruniu
Do silnego wstrząsu doszło również w kopalni Piast w Bieruniu w woj. śląskim 680 metrów pod ziemią, w pobliżu jednej ze ścian wstrzymano wydobycie i ewakuowano załogę. Do dyrekcji kopalni wpłynęło blisko 40 zgłoszeń od mieszkańców Chełmka i Bierunia, których domy zostały uszkodzone. Możliwe, że kolejne zgłoszenia będą jeszcze napływać. Rzecznik kompanii Węglowej powiedział Radiu Katowice, że wkrótce podjęta zostanie decyzja, czy wydobycie w tym miejscu zmniejszyć, czy wstrzymać.
sm, kh
REKLAMA