more_horiz
Wiadomości

Szynkowski vel Sęk z wizytą w Brukseli. W planach rozmowy z KE ws. środków z KPO

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2022 06:28
Minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk przylatuje dziś do Brukseli na rozmowy w sprawie Krajowego Planu Odbudowy.
Minister ds europejskich Sz.Szynkowski vel Sęk z wizytą w Brukseli ws KPO.
Minister ds europejskich Sz.Szynkowski vel Sęk z wizytą w Brukseli ws KPO.Foto: PAP/Radek Pietruszka

Polski KPO został zatwierdzony w połowie czerwca, ale wypłaty środków jeszcze się nie rozpoczęły, bo przedłużają się rozmowy w sprawie ich warunków.

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że minister będzie na ten temat rozmawiał z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Verą Jourovą, komisarzem odpowiedzialnym za sprawiedliwość Didierem Reyndersem, a także z szefem gabinetu przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen.

Warunek wypłaty KPO

Według Komisji Europejskiej warunkiem wypłaty pieniędzy z KPO są kwestie związane z niezależnością sądownictwa. Przewodnicząca Ursula von der Leyen mówiła przed kilkoma miesiącami, że ustawa o Sądzie Najwyższym nie zapewnia sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka pociągnięcia do odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Posłuchaj
00:45 12036365_1.mp3 Minister ds europejskich Sz.Szynkowski vel Sęk z wizytą w Brukseli ws KPO (IAR)

Czytaj także:

- Jeden z punktów, który jest dyskutowany, w naszym odczuciu zupełnie nie narusza aktualnego stanu prawnego, ale jeżeli z drugiej strony jest taka prośba, aby doprecyzować pewien stan prawny, to zastanowimy się również nad tym i tego będą dotyczyć rozmowy pana ministra - mówił przed kilkoma dniami premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zapowiadając rozmowy ministra do spraw europejskich w belgijskiej stolicy dodał, że "warunki, o których dzisiaj rozmawiamy, są czymś, co w dużym stopniu byłoby możliwe do wykonania".

"Spotkanie w cztery oczy"

Minister Szymon Szynkowski vel Sęk przylatuje z delegacją, ale spotkanie z wiceprzewodniczącą Komisji Verą Jourovą odbędzie się w cztery oczy - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

ZOBACZ TAKŻE: Kiedy wniosek ws. KPO?

IAR/jb

Zobacz także

Zobacz także