W Rzymie zmarł Arcybiskup Józef Życiński

Informację tę podało biuro prasowe Komisji Episkopatu Polski.

2011-02-10, 20:08

W Rzymie zmarł Arcybiskup Józef Życiński
. Foto: fot. PAP/Andrzej Grygiel

Posłuchaj

Rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch o śmierci abp.Życińskiego cz.1
+
Dodaj do playlisty

Metropolita lubelski zmarł nagle w Rzymie w wieku 62 lat. Uczestniczył w plenarnym posiedzeniu Kongregacji ds Wychowania Katolickiego, której był członkiem.

Józef Życiński urodził się 1 września 1948 roku w Nowej Wsi koło Piotrkowa Trybunalskiego. W 1972 roku przyjął święcenia kapłańskie. W 1976 roku na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie uzyskał stopień naukowy doktora teologii. Habilitował się w roku 1980 roku. W latach 1982-1985 pełnił funkcję prodziekana, a od 1988 do 1990 roku dziekana Wydziału Filozoficznego Papieskiej akademii Teologicznej.

Od 4 listopada 1990 roku do 14 czerwca 1997 roku był biskupem tarnowskim. 14 czerwca 1997 roku został mianowany arcybiskupem metropolitą lubelskim. Ingres do archikatedry lubelskiej pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty odbył 29 czerwca 1997 roku. Został wówczas 11. rządcą diecezji i drugim metropolitą lubelskim. Pełnił również urząd Wielkiego Kanclerza Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Abp Życiński miał także bogaty dorobek publicystyczny; przez lata systematycznie publikował eseje w ,,Rzeczpospolitej", co tydzień pisał refleksje biblijne dla ,,Tygodnika Powszechnego". Interesował się filozofią nauki, kosmologią relatywistyczną, metalogiką, historią nauki i badaniem relacji między nauką a wiarą, filozofią procesu Whiteheada i jej rolą we współczesnym wykładzie chrześcijańskiej doktryny. Lubił muzykę Mozarta i Vivaldiego, poezję Herberta, ks. Twardowskiego i ks. Pasierba.

REKLAMA

Dzisiejszy "Klub Trójki" był w całości poświęcony zmarłemu Arcybiskupowi.  Jerzy Sosnowski wspominał  Go z zaproszonymi gośćmi: prof. Antonim Dudkiem, historykiem z Instytutu Pamięci Narodowej i Adamem Szostkiewiczem z tygodnika "Polityka". – Był to mój bodaj  ulubiony hierarcha polskiego Kościoła i zaczynam tę audycję z ciężkim sercem – mówił dziennikarz Trójki.

Adam Szostkiewicz podkreślił, że Józef Życiński próbował rozmowy ze światem liberalnym, nie popadając przy tym w nastawienie konfrontacyjne. - Był jednym z nielicznych w Polsce biskupów,  który docenił, zrozumiał, znaczenie tego problemu, że Kościół działa dzisiaj w warunkach systemu liberalnego , czy mu się, to podoba, czy nie - zaznaczył redaktor.

Prof. Antoni Dudek zauważył, że Arcybiskup przekroczył wiele tematów tabu, istniejących w polskim Kościele. - Zaczął ogłaszać co roku raport o finansach diecezji, publicznie ogłaszał swoje własne dochody. To było absolutną nowością - podkreślił. Adam Szostkiewicz zauważył, że abp Życiński nie znalazł wielu naśladowców tej słusznej inicjatywy.

-  Inne dzieło Józefa Życińskiego, o którym warto wspomnieć, to Katolicka Agencja Informacyjna.  Jedna z nielicznych rzeczy, którą się udało w 20-leciu wolnej Polski stworzyć przez ludzi Kościoła, współpracujących ze sobą katolików. Nie mamy wiele takich osiągnięć w wolnej Polsce - powiedział Szostkiewicz.

REKLAMA

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

IAR/mch/pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej