Prezes IPN: dla większości uczniów to internet i gry komputerowe są głównym źródłem poznawania historii

- Kongres Pamięci Narodowej jest nie końcem, ale początkiem dyskusji o tym, jak ma wyglądać narodowa pamięć, jaka jest jej struktura, jaka jest diagnoza w 2023 r. - powiedział w Warszawie prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.

2023-04-13, 11:25

Prezes IPN: dla większości uczniów to internet i gry komputerowe są głównym źródłem poznawania historii
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki przemawia na Kongresie Pamięci Narodowej. Foto: PAP/Mateusz Marek

W liście do uczestników kongresu prezydent Andrzej Duda podziękował za ich wkład w wykorzystywanie pamięci historycznej w procesie budowania nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego. Podkreślił, że kongres organizowany przez IPN jest efektem społecznego zainteresowania historią. "Polacy są wciąż spragnieni wiedzy o swojej historii. Powojenna edukacja była instrumentalizowana do celów ideologicznych" - napisał prezydent.

Wyraził nadzieję, że dyskusje podczas kongresu przyczynią się do usunięcia negatywnego oddziaływania propagandy historycznej czasów PRL z polskiej pamięci historycznej. Dodał, że jest to zadanie nie tylko historyków, ale również edukatorów i pasjonatów historii.

"Usuwanie skumulowanych, negatywnych skutków tego stanu rzeczy musi być działaniem rozważnym i kompleksowym. W dziele przywracania naszej narodowej pamięci historycznej ważną rolę odgrywają bezkompromisowi badacze i autorytety naukowe, utalentowani publicyści i liderzy opinii, autorzy filmowych i literackich utworów oraz angażujący się w ochronę kultury materialnej i niematerialnej, niestrudzeni edukatorzy i darczyńcy" - napisał prezydent.

"Internet i gry komputerowe są głównym źródłem poznawania historii"

Otwierając obrady Kongresu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki wspominał podobną inicjatywę zorganizowaną w 2016 r. w Gdańsku przez tamtejszy oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Powiedział, że obradom przyświecały wówczas słowa Anny Walentynowicz, która powiedziała, że "musimy się na nowo policzyć". Zwrócił uwagę, że od tego czasu w Polsce zwiększyła się liczba miejsc, w których budowana jest pamięć historyczna i prowadzona jest edukacja historyczna. Dodał, że od tego czasu zmieniły się również środki, którymi można opowiadać o historii nowym pokoleniom, które obecnie dorastają.

REKLAMA

Dr Karol Nawrocki przypomniał również, że w ciągu ostatnich lat "edukacja historyczna i nauczanie historii - tej trudnej XX wieku - zmieniły się diametralnie".

- Dla 86 proc. uczniów to internet i gry komputerowe są głównym źródłem poznawania historii. Do tego, że źródłem historii jest dla nich także internet i gry komputerowe, przyznaje się ok. 90 proc. nauczycieli. W ciągu siedmiu lat wyrosły w Polsce wspaniałe, piękne muzea. Inne zmieniły swoje ekspozycje, wystawy, dopasowały je do czasów współczesnych i to miejsca pamięci i muzea dzisiaj są tymi miejscami, w których Polacy chcą także poszukiwać rzetelnej, ale angażującej, interesującej wiedzy historycznej - powiedział.

Posłuchaj

Na stadionie PGE Narodowy rozpoczyna się Kongres Pamięci Narodowej (IAR) 1:03
+
Dodaj do playlisty

Prezes IPN podkreślił, że Kongres Pamięci Narodowej "jest nie tylko odpowiedzią na wewnętrzną intuicję o generacyjnych zmianach, ale zmianach wciąż krążących wokół źródła historycznej prawdy płynącej z archiwów, wydawnictw, publikacji i projektów naukowych".

- Jest także odpowiedzią na wyjątkowe w swojej skali badania opinii społecznej, przeprowadzone przez zespół prof. Krzysztofa Malickiego i specjalistów z Uniwersytetu Rzeszowskiego, socjologów, którym serdecznie dziękuję. Kongres Pamięci Narodowej jest więc nie końcem, ale początkiem dyskusji o tym, jak ma wyglądać narodowa pamięć, jaka jest jej struktura, jaka jest diagnoza w 2023 roku - stwierdził.

REKLAMA

Według Nawrockiego już sama struktura tego wydarzenia mówi, jak będzie wyglądała odpowiedź na intuicje i badania społeczne. - Z jednej strony mamy panele dyskusyjne, dyskusje akademiczne, warsztatowe, naukowe z udziałem wielu specjalistów, historyków, publicystów, szefów instytucji z całego świata. Tam rodzą się idee, tam rodzi się pewien konkretny, historyczny przekaz – w tych głowach, które analizują książki, archiwa historyczne i analizują bieżącą i przeszłą rzeczywistość. Z drugiej strony mamy cały pierścień wydarzeń, który stara się tę wiedzę i dyskusję przełożyć na język zrozumiały dla pokoleń, które dorastają na naszych oczach - zwrócił uwagę.

Prezes IPN dodał, że "wiedza historyczna wpływa na budowanie odpowiedzialności społecznej i obywatelskiej".

Kongres Pamięci Narodowej IPN

Podczas inauguracji kongresu zaprezentowano także film podsumowujący badania społeczne poświęcone pamięci historycznej przygotowane pod kierunkiem prof. Krzysztofa Malickiego z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Badano w nich nie tylko wiedzę historyczną najmłodszych pokoleń Polaków i nauczycieli historii, ale także wpływ ich stosunku do historii na ich postawy wobec takich wartości jak patriotyzm, sprawy międzynarodowe (m.in. sprawę reparacji) oraz zaangażowanie społeczne.

REKLAMA

W trakcie trzydniowego Kongresu Pamięcin Narodowej odbędzie się 26 paneli dyskusyjnych, w biorą udział historycy z Polski i zza granicy, m.in. prof. Andrzej Nowak, prof. Stéphane Courtois, prof. Stephen Hicks, prof. Hans-Jürgen Bömelburg, prof. Grzegorz Kucharczyk, dr Ladislav Kudrna, publicyści, dziennikarze, społecznicy, blogerzy oraz osoby związane bezpośrednio związane z historią naszego kraju, m.in. córka gen. Andersa - Anna Maria Anders.

Na Stadionie Narodowym IPN przygotował także wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży, m.in. strefę nowych technologii. Dla najmłodszych uczestników kongresu IPN zaprezentowany zostanie spektakl "Historia Misia Wojtka", który towarzyszył żołnierzom II Korpusu. W czasie wydarzenia i odbędą się także spotkania z grupami rekonstrukcji historycznej.

W trakcie Kongresu Pamięci Narodowej będzie można również zwiedzać kilka wystaw. Jedną z nich będą "Szlaki nadziei. Odyseja Wolności" o losach żołnierzy generała Władysława Andersa. W czasie kongresu będzie można zobaczyć również wystawę "Archiwum Pełne Pamięci", składającą się z eksponatów przekazanych IPN przez osoby prywatne.

Podczas Kongresu IPN organizuje także 4. Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach "Echa Katynia". Każdy dzień kongresu zostanie zwieńczony galą rozdania nagród przyznawanych przez Instytut Pamięci Narodowej.

REKLAMA

Czytaj także:

pp/PAP/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej