Maria Skłodowska-Curie Polką wszechczasów. "Była znikąd, z jakiejś Polski"

Plebiscyt internautów zorganizowało Muzeum Historii Polski i magazyn historyczny "Mówią Wieki".

2011-03-07, 03:00

Maria Skłodowska-Curie Polką wszechczasów. "Była znikąd, z jakiejś Polski"
Maria Skłodowska-Curie (1867 – 1934) - najsłynniejsza polska przedstawicielka nauki, fizyk, chemik, odkrywczyni radu i polonu, podwójna laureatka Nagrody Nobla. . Foto: źr. wikipedia

Posłuchaj

Relacja Radomira Czarneckiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Na Marię Skłodowską-Curie zagłosowało ponad trzy i pół tysiąca internautów. Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro mówi, że wyróżniona Polka to jedna z najwybitniejszych postaci historii świata. - To osoba, która dzięki swojej pracy osiągnęła najwyższe laury. Osoba, która była znikąd, z jakiejś Polski. Musiała zmienić kraj na Francję. Tam zrobiła wielką karierę akademicką, dostała się do Akademii Francuskiej, zdobyła nagrodę Nobla. W zasadzie nic więcej nie można otrzymać w świecie naukowym. Została zresztą pochowana we francuskim panteonie. Tak samo jak my, Francuzi traktują ją jako swoją bohaterkę - powiedział dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Kolejne miejsca w głosowaniu zajęły Elżbieta Zawacka (kurierka i "cichociemna"), Irena Sendlerowa i święta Urszula Ledóchowska.

Maria Skłodowska-Curie (1867-1934) była wybitną fizyczką i chemiczną. Dwukrotnie dostała nagrodę Nobla - w 1903 razem z mężem Piotrem i Henrym Becquerelem za badania nad promieniotwórczością, potem w 1911 roku za wydzielenie czystego radu. Pod jej kierunkiem prowadzono również badania nad leczeniem raka.

IAR/agkm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej