more_horiz
Wiadomości

Pieniądze na szpitalne oddziały ratunkowe. Wiceminister zdrowia: w większości dofinansowanie rzędu 100 procent

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 16:44
Dofinansowanie na wsparcie szpitalnych oddziałów ratunkowych otrzyma 3/4 podmiotów, które o to wnioskowały - poinformował wiceminister zdrowia Marcin Martyniak. Dodał, że w "zatrważającej większości" jest to dofinansowanie rzędu 100 proc., czyli niewymagające wkładu własnego.
O dofinansowanie SOR-ów wystąpiło 85 proc. dyrektorów placówek
O dofinansowanie SOR-ów wystąpiło 85 proc. dyrektorów placówekFoto: PAP/Adam Warżawa

Minister zdrowia Katarzyna Sójka poinformowała we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie, że dofinansowanie na wsparcie szpitalnych oddziałów ratunkowych z Funduszu Medycznego otrzymają 152 placówki medyczne.

Wiceminister zdrowia Marcin Martyniak podał, że w konkursie wpłynęło 207 wniosków na 243 SOR-y, które były uprawnione do aplikowania.

- To oznacza, że aż 85 proc. dyrektorów placówek widziało konieczność, potrzebę w pozyskaniu dodatkowych środków na szpitalne oddziały ratunkowe - powiedział.

Poinformował, że dofinansowanie otrzyma 3/4 wniosków.

Dofinansowanie na poziomie 100 proc.

Zaznaczył, że w "zatrważającej większości" jest to dofinansowanie rzędu 100 proc., czyli bez żadnego wkładu własnego ze strony danej placówki. Dodał, że ponad 40 proc. wniosków opiewało na kwotę powyżej 14 mln zł, a zaledwie 9 proc. na kwotę poniżej 5 mln zł.

Czytaj także:

- Jeśli państwo zerkniecie na listę beneficjentów zobaczycie tam wiele podmiotów, które są zlokalizowane w miejscach o rzeczywiście mniejszej gęstości zaludnienia, gdzie szpitalny oddział ratunkowy stanowi podwójne zabezpieczenie, jeśli można tak powiedzieć, bo do takich miejsc kierują się pacjenci czy to skierowani przez zespół ratownictwa medycznego (...), czy we własnym zakresie, jeśli faktycznie jest taka możliwość - powiedział Martyniak.

Fundusze na nowe karetki

Zaznaczył także, że jest to pierwszy konkurs z subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych, ale nie ostatni.

Przypomniał, że 25 września zacznie się nabór wniosków w konkursie na wymianę taboru karetek dla zespołów ratownictwa medycznego.

PAP/IAR/fc

Zobacz także

Zobacz także