"Jej życie miało znaczenie dla całego chrześcijaństwa". Polacy żegnają Wandę Półtawską

2023-10-25, 14:33

"Jej życie miało znaczenie dla całego chrześcijaństwa". Polacy żegnają Wandę Półtawską
Polacy żegnają Wandę Półtawską, dzielą się też wspomnieniami spotkań z Nią . Foto: x//szefernaker

Przedstawiciele władz, Kościoła katolickiego, politycy, instytucje i osoby życia publicznego żegnają na platformie X zmarłą doktor Wandę Półtawską. Wspominają jej ogromny wkład w życie Kościoła i chrześcijaństwa, w tym zaangażowanie w ochronę życia.  

"Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Wandy Półtawskiej, doktor nauk medycznych, niezwykłego świadka historii, Kustosza Pamięci Narodowej. Podczas II wojny światowej była łączniczką w polskiej konspiracji, aresztowana i więziona w niemieckim obozie Ravensbrück. Przyjaźniła się z Janem Pawłem II" - napisano na profilu Instytutu Pamięci Narodowej.

"Obrończyni życia, instytucji rodziny, wartości chrześcijańskich, kobieta o wielkim sercu - Wanda Półtawska. Jako świadek jednej z najtragiczniejszych wojen w historii Polski, całe życie skupiła na propagowaniu dobra wobec drugiej osoby" -  napisał senator Stanisław Karczewski.

"Gdy w 2019 r. zaprosiła mnie na spotkanie na Bracką do Krakowa powiedziała, całe moje życie walczyłam o ochronę życia - niech spoczywa w pokoju" - napisał poseł Bartłomiej Wróblewski, inicjator wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

"Jej życie miało znaczenie dla całego chrześcijaństwa"

Były marszałek Sejmu Marek Jurek również wspomniał o Wandzie Półtawskiej. "Podczas walk o prawo do życia na początku lat 90. prof. Półtawska zaprosiła do Polski swego przyjaciela, prof. Jérôme Lejeune’a. Jej współpraca ze św. Janem Pawłem II jest powszechnie znana. Była oczywiście wielką Polką, ale jej życie miało znaczenie dla całego chrześcijaństwa" - napisał.

"Zmarła Wanda Półtawska, doktor nauk medycznych, obrońca życia od poczęcia i nierozerwalności małżeństwa, przyjaciółka Jana Pawła II, wspaniała i szlachetna Polka" - napisała z kolei Marzena Machałek - Sekretarz Stanu w MEiN.

"Odeszła prof. Wanda Półtawska. Niezwykła kobieta, Dama Orderu Orła Białego, dr nauk med., więźniarka niemieckiego obozu Ravensbrück, przyjaciółka Św. Jana Pawła II. Każde spotkanie z W. Półtawską było wielką ucztą intelektualną i duchową. Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie" - napisał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Archiwa Wandy Półtawskiej w IPN-nie

IPN przypomina, że w 2021 roku Wanda Półtawska przekazała do Instytutu w Krakowie obszerny zbiór materiałów dotyczących swojego życia i działalności. W jedenastu segregatorach do archiwów trafiły dokumenty, korespondencja, fotografie, notatki i inne materiały stanowiące nie tylko cenne źródło historyczne, lecz przede wszystkim świadectwo życia jednej z najbardziej niezwykłych postaci naszych czasów.

Dzięki pracy archiwistów nad digitalizacją użyczonego zbioru już dziś można się z nim zapoznawać. W materiałach użyczonych IPN znalazła odzwierciedlenie duża aktywność Wandy Półtawskiej na polu naukowym i zawodowym. Wśród nich znajdziemy dokumenty związane z rozwojem i awansem zawodowym (np. dyplom ukończenia rocznego "Studium Teologii Życia Rodzinnego"), udziałem w licznych zjazdach i sympozjach poświęconych rozwojowi psychiatrii w Polsce (np. materiały z XXVI Naukowego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego w Szczecinie z 1959 r.), czy też - skreślone odręcznie - notatki dotyczące prowadzonych badań i udziału w rozlicznych spotkaniach.

Są też ciekawe materiały z życia prywatnego, jak fotografie z wypraw w góry albo zapiski zawierające osobiste spostrzeżenia Wandy Półtawskiej odnośnie otaczającej rzeczywistości. Wśród nich znalazł się zapisek z 16 października 1978 roku dotyczący wyboru metropolity krakowskiego kardynała Karola Wojtyły na papieża.

"Wieczorem: pierwszy dowiedział się Andrzej [prof. Andrzej Półtawski - mąż Wandy Półtawskiej] z telefonu od Kasi z Paryża [najstarsza córka Wandy i Andrzeja Półtawskich], potem zaraz nasza TV. Andrzej chory, ale wyskoczył z łóżka. Poszliśmy na mszę św. do Kościoła Mariackiego. Tłum ludzi szalał - bije Zygmunt - jak dalej żyć?" - brzmi zapisek. Zbiór kończy się na 1990 roku.

Czytaj także:

IPN/kg


Polecane

Wróć do strony głównej