"Wewnętrzna integracja państw UE, jednak z zachowaniem autonomii". Wiceszef MON o rozbieżności interesów

2023-11-21, 11:35

"Wewnętrzna integracja państw UE, jednak z zachowaniem autonomii". Wiceszef MON o rozbieżności interesów
Wojciech Skurkiewicz zaznaczył, że w kontekście bezpieczeństwa dla Europy niezwykle ważne są relacje ze Stanami Zjednoczonymi. Jak dodał, nie wszystkie interesy państw europejskich są zbieżne z polskimi. Foto: PR1/Przemysław Chmielewski

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz powiedział, że każde państwo członkowskie Unii Europejskiej powinno być traktowane podmiotowo. Dziś PiS przedstawi projekt uchwały mającej na celu uzyskanie stanowiska polskiego Sejmu sprzeciwiającego się zapowiadanym zmianom traktatów Unii Europejskiej.

Wojciech Skurkiewicz, który był gościem Programu 1 Polskiego Radia, zaznaczył, że Polska popiera "wewnętrzną integrację państw UE", jednak z zachowaniem autonomii oraz niezależności w podejmowaniu decyzji.


Posłuchaj

Program 1 Polskiego Radia: W. Skurkiewicz każde państwo członkowskie Unii Europejskiej powinno być traktowane podmiotowo (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

 

Działania w Afryce Środkowej

Wojciech Skurkiewicz zaznaczył również, że w kontekście bezpieczeństwa dla Europy niezwykle ważne są relacje ze Stanami Zjednoczonymi. Jak dodał, nie wszystkie interesy państw europejskich są zbieżne z polskimi.

- Długo byliśmy namawiani przez Francję, aby zaangażować się w działania w środkowej Afryce, w państwach Sahelu, gdzie Francuzi mają swoje interesy. Polska nigdy nie była krajem kolonialnym, my nie mieliśmy żadnego powodu, dla którego mielibyśmy podejmować tam jakiekolwiek działania - dodał wiceminister.

Zalecenia dla zmiany traktatów

Projektowane zmiany traktatów Unii Europejskich mają scentralizować Wspólnotę i sprawić, że kluczowe decyzje będą podejmowane nie przez polityków konkretnych krajów, ale urzędników i polityków Unii. Dziś członkowie komisji do spraw konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego przedstawią sprawozdanie zalecające zmianę traktatów. Natomiast jutro Parlament Europejski zagłosuje nad przyjęciem bądź odrzuceniem tego sprawozdania.

W październiku głosowanie nad sprawozdaniem odbyło się wewnątrz komisji. Na dwudziestu jej członków sześciu było przeciw.

PR24.pl, IAR, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej