Szef MSZ: Stany Zjednoczone powinny pomóc polskim Żydom w czasie wojny

MSZ pokaże umowę, w której USA zrzekły się prawa do reprezentowania swoich obywateli w sprawach dotyczących odzyskiwania majątku.

2011-03-17, 09:40

Szef MSZ: Stany Zjednoczone powinny pomóc polskim Żydom w czasie wojny
Radosław Sikorski

Posłuchaj

Szef MSZ Radosław Sikorski o umowie z USA
+
Dodaj do playlisty

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapowiedział w Trójce, że polski MSZ opublikuje umowę z lat 60. jeszcze w czwartek. Na mocy której USA zrzekły się prawa do reprezentowania swoich obywateli w sprawach dotyczących odzyskiwania majątku.

USA wzięły na siebie obowiązek przekazywania wielomilionowych odszkodowań, które Polska wtedy wypłaciła - dodał Sikorski.

Sikorski był pytany w Salonie Politycznym Trójki o komentarz do reakcji Stanów Zjednoczonych, które są rozczarowane tym, że polski rząd wstrzymał prace nad ustawą reprywatyzacyjną. Miała ona pozwolić na wypłatę odszkodowań dla osób poszkodowanych w powojennej nacjonalizacji majątków.

Komentując to, szef MSZ powiedział, "jeśli Stany Zjednoczone chciały coś zrobić dla polskich Żydów, to dobrym momentem były lata 1943 - 1944, kiedy większość z nich jeszcze żyła i gdy ustami Jana Karskiego, Polska o to błagała. Teraz ta interwencja jest cokolwiek spóźniona".

REKLAMA

Sikorski dodał, że reprywatyzacja w Polsce i tak się odbywa - poprzez sądy, a obywatele różnych państw odzyskują w ten sposób swoje utracone majątki. Minister przypomniał też, że Polska zwróciła mienie komunalne gminom żydowskim. Premier Donald Tusk poinformował, że ze względu na sytuacje ekonomiczną, Polska nie może sobie teraz pozwolić na wypłatę wielomilionowych rekompensat. Szykowane od 2008 roku przez rząd przepisy zakładały, że Skarb Państwa wyasygnuje na rekompensaty dla nich 20 procent rzeczywistej wartości zagrabionego majątku.

Rząd USA wyraził w środę "rozczarowanie" wstrzymaniem przez Polskę uchwalenia tzw. ustawy reprywatyzacyjnej. Specjalny doradca sekretarza stanu ds. Holocaustu Stuart Eizenstat wezwał też - w imieniu rządu USA - rząd polski do restytucji prywatnego mienia żydowskiego, choćby w formie rekompensat rozłożonych w czasie.

rr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej