Zmasowany rosyjski atak rakietowy na ukraińskie miasta. Alarm przeciwlotniczy w całym kraju
W nocy i nad ranem z niedzieli na poniedziałek Rosjanie przeprowadzili zmasowany atak rakietowy na ukraińskie miasta, między innymi na Kijów, miasto Dniepr, Zaporoże, Charków, Krzywy Róg oraz Chmielnicki. Cały kraj został objęty alarmem przeciwlotniczym. Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy poinformowało, że stolica wciąż jest zagrożona atakami.
2024-01-08, 07:38
Wcześniej Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w ciągu ostatniej doby doszło do 35 starć zbrojnych. Rosjanie przeprowadzili 11 uderzeń rakietowych, 69 nalotów, a także 53 ostrzały artyleryjskie.
Ofiary rosyjskich ataków
Wskutek rosyjskich ataków są ofiary śmiertelne oraz ranni. Zniszczone lub uszkodzone zostały budynki mieszkalne oraz inna infrastruktura cywilna. Siły ukraińskie odparły rosyjskie ataki na kierunku kupiańskim, donieckim i zaporoskim.
W odpowiedzi na rosyjskie działania ukraińskie lotnictwo przeprowadziło naloty, których celem było 4 rejony koncentracji rosyjskich wojsk. Ukraińcy wystrzelili też rakiety, uderzając w punkt kontrolny, 2 magazyny amunicji wroga oraz 2 systemy artyleryjskie.
Były prezydent Niemiec krytycznie o pomocy Ukrainie
Tymczasem w Europie pojawił się kolejny głos krytyki pod adresem kanclerza Niemiec w związku z pomocą Ukrainie. - W obliczu wyniszczającej wojny pozycyjnej i haniebnych ataków z powietrza na ukraińską ludność cywilną, patrzę na nasze działania z niepokojem i zadaję sobie pytanie, czy nasze wsparcie jest wystarczające - ocenił Joachim Gauck w wywiadzie dla "Bild am Sonntag", cytowanym przez portal internetowy polskiej sekcji Deutsche Welle.
REKLAMA
Były prezydent Niemiec nie szczędził krytyki wobec rządu Olafa Scholza. Na pytanie o brak dostaw dla Ukrainy pocisków manewrujących Taurus, o które apeluje Kijów, Gauck odpowiedział: - Nie znam się na sprawach wojskowych, ale rozmawiałem z ludźmi, którzy mają niezbędną wiedzę wojskową. Po tych rozmowach nie mogę już zrozumieć, dlaczego wahamy się, by dostarczyć tę broń i inną amunicję.
- Broń dla Ukrainy. Były prezydent Niemiec krytykuje rząd Scholza: nie rozumiem, dlaczego się wahamy
- Propozycja Zełenskiego. Chce stworzenia wspólnego przemysłu zbrojeniowego w Europie
- Zamrożenie wojny na Ukrainie? Dr Raubo: stanowiłoby jeszcze większe zagrożenie niż rosyjskie czołgi u naszych granic
IAR/kg
REKLAMA
REKLAMA