Prymas Polski: osoby skrzywdzone wykorzystaniem seksualnym są w centrum modlitwy i działań Kościoła
Dziś Dzień Modlitwy i solidarności ze Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym. Inicjatywa obchodzona od 2017 r. ma nową nazwę. Prymas Polski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży mówi Polskiemu Radiu o stawianiu osób zranionych w centrum modlitwy i działań Kościoła.
2024-02-16, 13:30
Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym to nowa nazwa inicjatywy modlitewnej Kościoła, jaka ukazuje problem przemocy seksualnej i jej ofiar. Dzień ten realizowany był od 2017 roku, wcześniej pod nazwą Dnia Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego. Wydarzenie obchodzone jest co roku w pierwszy piątek Wielkiego Postu.
Kościół przez taką inicjatywę podkreśla, że należy pamiętać o cierpieniu osób molestowanych seksualnie. Nowa nazwa wskazuje, że osoby skrzywdzone są w centrum modlitwy i działań Kościoła - mówi Polskiemu Radiu prymas Polski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży, abp Wojciech Polak.
Posłuchaj
Prymas Polski, abp Wojciech Polak: w pierwszy piątek Wielkiego Postu przeżywamy w kościele w Polsce Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym 0:55
Dodaj do playlisty
- Do tej pory ten dzień w swej nazwie wzywał nas przede wszystkim do pokuty i zadośćuczynienia za grzechy i przestępstwa wykorzystania seksualnego. W tym roku zmieniając tę nazwę na Solidarność i jedność z osobami skrzywdzonymi, pragniemy, aby nasza modlitwa i nasza konkretna pomoc była skierowana do osób, które są w centrum – podkreśla prymas Polski.
REKLAMA
Wezwanie do solidarności, modlitwy i pokuty
Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży zaznacza, że wykorzystanie i skrzywdzenie jest wezwaniem dla Kościoła do jedności, jak i solidarności z ofiarami, a także do modlitwy i pokuty.
- Solidarność z tymi osobami jest dla nas drogą do podjęcia pokuty i modlitwy, ale Kościół także poprzez konkretną pomoc, też poprzez pomoc wyrażoną w modlitwie w naszych parafiach i wspólnotach, jak również poprzez towarzyszenie i wsparcie osób skrzywdzonych, pragnie być przy nich i im pomagać. Jesteśmy razem, by pomagać – mówi abp Wojciech Polak.
Czytaj także:
Metropolita gnieźnieński przypomniał, że inicjatywa dnia modlitwy i solidarności z ofiarami przestępstw seksualnych realizowana od 2017 r. to odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka. Dodaje, że należy wyjść naprzeciw osobom skrzywdzonym, a wykorzystywanie seksualne to duży problem społeczny, a dla Kościoła także wielkie duszpasterskie wyzwanie.
Odpowiednie normy oraz system pomocy i reagowania
Aby odpowiedzieć na problem wykorzystania seksualnego, do jakiego dochodziło w Kościele wprowadzono jasne przepisy i normy kanoniczne, zgodne z prawodawstwem państwowym. - Nie ma wątpliwości, w jaki sposób należy działać w przypadkach zgłoszenia takiego przestępstwa. Działamy też w sposób zdecydowany i jasny, współpracując z państwowymi organami ścigania – wyjaśnia prymas Polski.
REKLAMA
Jak przekazało Biuro Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, odpowiedzią Kościoła w Polsce na ten problem jest codzienna praca diecezjalnych i zakonnych delegatów i delegatek ds. ochrony dzieci i młodzieży, duszpasterzy i sióstr towarzyszących skrzywdzonym, świeckich pracujących w punktach konsultacyjnych. Ich działania wspierają Centrum Ochrony Dziecka oraz Fundacja Świętego Józefa KEP, co razem tworzy całościowy system reagowania, pomocy osobom pokrzywdzonym i prewencji wykorzystania seksualnego w środowisku kościelnym.
Kryzysy w Kościele. Doradca Watykanu ds. komunikacji: trzeba postawić ofiary na pierwszym miejscu
Czytaj także:
Przemysław Goławski
REKLAMA