Obłoki pary nad Fukushimą. Przywrócono zasilanie w reaktorze nr 1

2011-03-24, 06:45

Obłoki pary nad Fukushimą. Przywrócono zasilanie w reaktorze nr 1
. Foto: (fot. PAP/EPA/TEPCO)

Obłoki pary nadal unoszą się nad uszkodzoną przez trzęsienie ziemi i tsunami elektrownią atomową Fukushima. Do pracy w bloku nr 3 powróciły ekipy techniczne, a w części bloku nr 1 przywrócono zasilanie.

Posłuchaj

Japońscy eksperci wznowili prace nad chłodzeniem uszkodzonego reaktora trzeciego w elektrowni Fuskushima - relacja Rafała Motriuka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Japońska agencja bezpieczeństwa nuklearnego (NISA) poinformowała, że udało się przywrócić zasilanie elektryczne w części pomieszczenia kontrolnego reaktora nr 1. Z tego też reaktora w czwartek rano po raz pierwszy od awarii zaczęła wydobywać się para.

Obłoki pary, tak jak w poprzednich dniach, unoszą się także nad blokami nr 2 i 4.
Telewizja NHK podała w czwartek, powołując się na operatora elektrowni, spółkę Tepco, że ekipy techniczne powróciły do pracy w bloku nr 3. Ich głównym zadaniem jest uruchomienie wewnętrznego systemu chłodzenia. Technicy zostali wycofani z tego bloku w środę ze względów bezpieczeństwa, gdy zaczął się wydobywać z niego czarny dym.

NISA oświadczyła, że do czasu uruchomienia wewnętrznych systemów chłodzenia uszkodzone reaktory będą nadal polewane z zewnątrz morską wodą. To reakcja na słowa amerykańskiego eksperta. Richard Lahey, były szef bezpieczeństwa reaktorów koncernu General Electric, powiedział, że na skutek chłodzenia morską wodą na prętach paliwowych osadzają się duże ilości soli, która później całkowicie uniemożliwia dalsze chłodzenie wodą.

Władze poinformowały, że została otwarta dla publicznego ruchu najważniejsza autostrada w prefekturze Fukushima. Po kataklizmie mogły z niej korzystać jedynie pojazdy służb ratowniczych i z zaopatrzeniem.

Prace w Fukushimie

Po trwającej blisko dobę przerwie, japońscy inżynierowie wznowili prace przy reaktorze numer 3 elektrowni atomowej w Fukushimie. Firma zarządzająca elektrownią wycofała w środę stamtąd wszystkich pracowników po tym, gdy z reaktora zaczął wydobywać się czarny dym.

W czterech reaktorach zanotowano w środę przejściowy wzrost temperatury i promieniowania. W reaktorze numer trzy poziom promieniowania wyniósł 435 mikrosiwertów na godzinę. Niewykluczone, że uszkodzona została wewnętrzna ochrona reaktora numer 2. W reaktorze numer jeden temperatura wzrosła nieoczekiwanie do 400 stopni, przekraczając o 100 stopni dopuszczalne normy.

Poziom promieniowania

Poziom radiacji w wodzie kranowej w Tokio obniżył się do bezpiecznej dla niemowląt wartości - poinformowała agencja Kyodo. Dzień wcześniej poziom skażenia radioaktywnym jodem 131 był podwyższony do wartości niebezpiecznej dla zdrowia dzieci w wieku do 12 miesiąca życia. Z tego powodu władze wprowadziły zakaz podawania wody kranowej niemowlętom.

/



Podwyższony poziom radiacji, który jest bezpieczny dla dorosłych, ale może być groźny dla niemowląt, wykryto w oczyszczalni wody w mieście Kawaguchi w prefekturze Saitama - poinformowała w czwartek agencja Kyodo.

W Kawaguchi wykryto 120 bekereli radioaktywnego jodu 131 na litr wody. Dopuszczalna norma dla dzieci wynosi 100 bekereli. Poprzedniego dnia 210 bekereli jodu na litr wody wykryto w Tokio. Władze japońskiej stolicy zakazały podawania wody kranowej dzieciom do 12 miesiąca życia.

Czytaj więcej na temat katastrofy w Japonii >>>


sm

Polecane

Wróć do strony głównej