Ważne wyzwania przed nowym przewodniczącym Episkopatu Polski. "To pierwszy zakonnik w tej roli"

2024-03-14, 14:35

Ważne wyzwania przed nowym przewodniczącym Episkopatu Polski. "To pierwszy zakonnik w tej roli"
Abp Tadeusz Wojda został nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Foto: BP KEP

Episkopat Polski podczas 397. zebrania plenarnego zadecydował o wyborze nowego przewodniczącego. Został nim metropolita gdański, abp Tadeusz Wojda SAC. - To pierwszy zakonnik pełniący tę funkcję – mówi prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski w rozmowie z Przemysławem Goławskim.

Abp Tadeusz Wojda ukończył formację kapłańską w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Ołtarzewie. Studiował także na Akademii teologii katolickiej w Warszawie. Studia kontynuował na papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie uzyskał licencjat i doktorat z misjologii. To właśnie misjom poświęcił swoje życie kapłańskie, a także posługę w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego.

- To rzeczywiście pierwszy zakonnik na stanowisku przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. I myślę, że może wiele wynieść właśnie ze swojej tożsamości zakonnej. To jest człowiek, który na pewno będzie się bardzo troszczyć o sprawy formacji i ewangelizacji – podkreśla Marcin Przeciszewski.

Po współpracy z Sekretariatem Misyjnym Księży Pallotynów, abp Wojda od 1990 roku pracował w Papieskich Dziełach Rozkrzewiania Wiary i Kongregacji do spraw Ewangelizacji Narodów. Decyzją kolejnych papieży Benedykta XVI i papieża Franciszka był odpowiednio kierownikiem Biura Kongregacji, a później także jej podsekretarzem.

Ważny "styl bycia"

W kwietniu 2017 roku został arcybiskupem metropolitą białostockim. Do godności arcybiskupiej wyniósł go papież Franciszek, i to także jego decyzją kolejnym miejscem działania abp Wojdy stała się od 2021 r. Metropolia Gdańska.

Jak ocenia prezes KAI, ważny jest styl bycia arcybiskupa. - W Gdańsku jest pewną antytezą swojego poprzednika, abp. Sławoja Leszka Głódzia. Jest to człowiek bardzo zwyczajny, pokory, niezwykle skromny, o wyraźnej głębi duchowej. Tak go najkrócej można scharakteryzować – mówi Marcin Przeciszewski.

W ramach prac Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Tadeusz Wojda jest członkiem Komisji ds. Misji, Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą, a także Rady Stałej. Od 2018 roku pracuje w Kościelnej Komisji Konkordatowej.

Co może oznaczać wybór nowego przewodniczącego Episkopatu Polski, którym został arcybiskup Tadeusz Wojda? Jego doświadczenie zakonnika, członka Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, może mieć wpływ na to, jak zorganizowana będzie praca Seminariów Duchownych, miejsc formacji kapłanów diecezjalnych.

Misyjność w centrum Kościoła

Doświadczenie misyjne przełożyć się natomiast może na tematy i sposoby ich podejmowania w programach duszpasterskich dla Kościoła w Polsce.

- Abp. Wojda to przede wszystkim misjonarz, człowiek zainteresowany pracą duszpasterską, ewangelizacyjną i formacją - zarówno kapłanów, jak i świeckich. Czego możemy oczekiwać? Właśnie pewnej odnowy duchowej, formacyjnej i misyjnej Kościoła w Polsce – mówi Marcin Przeciszewski.

Dodaje, że zwraca uwagę na misyjność, ponieważ to jest priorytet obecnego papieża Franciszka, którego decyzją abp Wojda został biskupem białostockim i później metropolitą gdańskim.

- Tego Polska doświadczająca różnych trudności, a przede wszystkim dość gwałtownie sekularyzująca się w ostatnich latach, bardzo potrzebuje ducha misyjnego– zaznacza prezes KAI.

Współpraca ze świeckimi

Odnosząc się do tożsamości zakonnej abp. Wojdy, znaczenie ma, z jakiego zakonu się wywodzi. - Pallotyni to stosunkowo młode zgromadzenie zakonne, które za cel stawia pracę wśród i i razem z ludźmi świeckimi. Można powiedzieć, że charyzmatem Pallotynów jest bardzo szerokie otwarcie się na współpracę z ludźmi świeckimi i na docenienie roli misji, znaczenia świeckich w Kościele. To za czasu kiedy Pallotyni powstawali było absolutną nowością – przypomina Marcin Przeciszewski.


Posłuchaj

Prezes KAI Marcin Przeciszewski w rozmowie z Przemysławem Goławskim 3:19
+
Dodaj do playlisty

 

- Kościół w Polsce musi się absolutnie otworzyć na świeckich, znacznie bardziej niż dotąd. Dlaczego? Dlatego, że duchownych będziemy mieli coraz mniej - powołania kapłańskie spadły czterokrotnie w ciągu ostatnich 20 lat. Jedyną szansą skutecznego kontynuowania pracy Kościoła w obecnych czasach nowych wyzwań jest właśnie zaproszenie i wciągnięcie do pracy ewangelizacyjnej ludzi świeckich. Mam nadzieję, że abp Wojda nie będzie się tego kierunku obawiać – ocenia prezes KAI.

Przemysław Goławski

Czytaj także: 

Polecane

Wróć do strony głównej