Będą rachunki grozy za gaz? Wchodzi nowa opłata
Nowa opłata gazowa i system tworzenia rezerw strategicznych może mocno odbić się na rachunkach za gotowanie i ogrzewanie.
2024-10-29, 18:42
Na początku 2025 roku wchodzi w życie nowa ustawa dotycząca zapasów gazu ziemnego. Wprowadza ona opłatę gazową, która może przyczynić się do kolejnego wzrostu rachunków za gaz.
Nowa opłata gazowa - na rezerwy strategiczne
Wchodzące w życie przepisy nakładają na importerów obowiązek finansowania zakupu gazu przeznaczonego na rezerwy strategiczne. Koszt zakupu rezerw ma być pokrywany z opłaty gazowej, którą będą płacić importerzy surowca. Przepisy pozwalają importerom na przerzucenie kosztów tej opłaty na ich klientów. Oznacza to, że odbiorcy końcowi zapłacą w efekcie wyższe ceny za gotowanie czy ogrzewanie gazem.
Zmiany, które wprowadza ustawa wynikają z faktu, że dotychczasowy sposób magazynowania rezerw strategicznych naruszał unijne przepisy. Polska postanowiła więc przenieść obowiązek utrzymywania rezerw z prywatnych firm na Rządową Agencję Rezerw Strategicznych (RARS). W teorii miało to poprawić konkurencyjność, ale kontrowersje budzi opłata gazowa. Maksymalna stawka tej opłaty ustawiona jest na poziomie 100 zł za MWh.
Według organizacji branżowych opłata w tej wysokości doprowadzi do znaczącego wzrostu rachunków. Wątpliwości budzą też uprawnienia RARS, która ma dokonywać zakupów na giełdzie, co może skutkować zmiennością cen.
REKLAMA
- Zamrożone ceny energii i bon energetyczny. Ekspert tłumaczy zasady
- Ceny coraz mocniej w górę. GUS podał najnowsze dane
- Benzyna, gaz i węgiel będą dużo droższe. Wszystko przez unijny system handlu emisjami
wysokienapiecie.pl/AM
REKLAMA