Ocenili Trumpa przed zaprzysiężeniem. Dominuje niezadowolenie
W ostatni sondażu NPR/PBS News/Marist zapytano Amerykanów o to, jak oceniają Donalda Trumpa. Okazuje się, że opinia publiczna jest mocno podzielona. Górują jednak sceptyczne nastroje. Blisko połowa badanych wyraziła o nim negatywną opinię jeszcze przed oficjalnym zaprzysiężeniem.
2025-01-17, 15:20
Tak ocenili Donalda Trumpa. Amerykanie nie są zadowoleni
Prezydent-elekt cieszt się pozytywną opinią wśród 44 procent ankietowanych, ale aż 49 procent respondentów ocenia go negatywnie. Sondaż pokazuje, że Donald Trump - pomimo swojego, jak sam uważa, "bezprecedensowego i potężnego mandatu", będzie musiał stawić czoła poważnym wyzwaniom. Dotyczy to zarówno kwestii politycznych, jak i gospodarczych.
Większość biorących udział w badaniu (59 proc.) uważa np., że atak na Kapitol 6 stycznia 2021 roku miał na celu obalenie wyników demokratycznych wyborów, chociaż 61 procent Republikanów uważa, że był to patriotyczny protest. Ponadto, plan ułaskawienia osób skazanych za ten atak spotkał się z dezaprobatą 62 proc. ankietowanych.
Amerykanie chcą masowych deportacji? Mocny podział
Kolejną sporną kwestią jest imigracja. 49 procent respondentów ankiety popiera plan masowych deportacji, które chce przeprowadzić Trump, jednak taki sam odsetek się im sprzeciwia. Wśród sympatyków Partii Republikańskiej ok. 80 proc. zgadza się z tym zamiarem. Demokraci w 60 proc. są jemu przeciwni. Niezależni wyborcy pozostają podzieleni.
- Trump nie wykluczył użycia wojska. Chodzi o Grenlandię i Panamę. "To dla wolnego świata"
- Trump: Putin chce się ze mną spotkać. Trwają przygotowania
- Rosjanie mieli podsunąć Trumpowi pomysł zajęcia Grenlandii. "Sfałszowany list"
Dużym wyzwaniem dla nowo wybranego prezydenta USA będzie gospodarka. 59 proc. respondentów nie ocenia pozytywnie obecnej sytuacji ekonomicznej. Choć Trump promuje cła na importowane towary jako sposób na poprawę sytuacji, 48 proc. uznaje ten pomysł za szkodliwy.
REKLAMA
Elon Musk budzi najwięcej kontrowersji
Wśród wytypowanych przez Trumpa kandydatów na kluczowe stanowiska w jego gabinecie, najwięcej kontrowersji budzi Elon Musk - który ma być na szefem resortu ds. likwidowania marnotrawstwa w administracji. Jedynie 37 proc. respondentów popiera jego kandydaturę, a 46 wyraża dezaprobatę. Z bardziej umiarkowanym poparciem, spotkały się kandydatury takich osób jak Robert F. Kennedy Jr. na szefa resortu zdrowia. Poparło go 40 proc. ankietowanych. Marco Rubio, kandydat na sekretarza stanu, otrzymał aprobatę tylko 25 proc. Przypomnijmy zaś, że wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych i jednocześnie najbliższym współpracownikiem Trumpa zostanie J.D. Vance.
Źródło: PAP/hjzrmb
REKLAMA