Spis powszechny: rachmistrzowie ruszyli w Polskę, można spisać się w domu
Do pracy w Narodowym Spisie Powszechnym przystępują rachmistrzowie. Jest to kolejny etap spisu, który trwa od 1 kwietnia i w którym swoje dane zadeklarowało około miliona osób.
2011-04-08, 03:00
Posłuchaj
Dotąd Polacy mogli się spisywać wyłącznie przez internet, co zrobiło już około miliona osób, a od dziś rachmistrzowie będą nas odwiedzali osobiście lub spisywali telefonicznie.
Rzecznik Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego Artur Satora wyjaśnia, że jest kilka dokumentów, które pomogą stwierdzić, że rachmistrz rzeczywiście pracuje przy spisie powszechnym. Taka osoba powinna mieć identyfikator zawieszony w widocznym miejscu i okazać swój dowód osobisty. Rachmistrza można też poprosić o okazanie upoważnienia, które powinien mieć ze sobą. Każdy rachmistrz posiada też służące do spisywania specjalne urządzenie elektroniczne, oznakowane przez GUS.
W razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można potwierdzić korzystając z uruchomionej przy okazji spisu powszechnego infolinii. Pod numer infolinii w tej i innych sprawach związanych ze spisem z telefonów stacjonarnych należy dzwonić pod bezpłatny numer: 800 800 800. Dla telefonów komórkowych uruchomiono numer 22 44 44 777, a opłata za połączenie jest zgodna z cennikiem operatora.
Rzecznik przyznaje, że jeszcze przed rozpoczęciem spisu zdarzały się pojedyncze sytuacje, kiedy podszywano się pod rachmistrzów.
REKLAMA
Rozpoczęcie pracy rachmistrzów nie oznacza, że już nie można się spisywać przez internet - taka możliwość istnieje do 16 czerwca. Narodowy Spis Powszechny potrwa do końca czerwca.
sg
REKLAMA