Atak na Polskę? Szef NATO w Warszawie: reakcja będzie niszcząca
Jeśli ktoś uznałby, że uda mu się zaatakować Polskę czy innego sojusznika, bez konsekwencji, Sojusz odpowie z całą siłą - zapowiedział szef NATO Mark Rutte. Oświadczył, że "reakcja będzie niszcząca".
2025-03-26, 12:38
Zaatakują Polskę? Rutte: reakcja będzie niszcząca
Słowa te padły podczas wspólnego oświadczenia premiera Donalda Tuska i sekretarza generalnego NATO Marka Rutte. Przywódca Sojuszu zapewniał, że Polska to ceniony partner, który daje przykład innym. Wskazał rolę wydatków na obronność, ponieważ "świat jest bardzo niebezpieczny". W tym kontekście chwalił polskie nakłady na obronność oraz rolę kraju we wzmacnianiu wschodniej flanki NATO.
- Jeśli ktoś źle oceni sytuację i pomyśli, że atak na Polskę lub innego sojusznika może mu ujść na sucho, spotka się z ostrą odpowiedzią naszego sojuszu - stwierdził. Ostrzegł przed "niszczącą reakcją" Paktu Północnoatlantyckiego i zaznaczył, że musi to być jasne dla prezydenta Rosji Władimira Putina i ewentualnych innych agresorów.
- Narada w kwaterze głównej pod Londynem. Europa szykuje plan
- Rosja bierze na celownik kolejny kraj. Oskarżenia o militaryzację, wezwano ambasadora
Kreml stawia na gospodarkę wojenną
Wskazał na "poważne zagrożenie" ze strony Federacji Rosyjskiej, która "przechodzi na gospodarkę wojenną". - Nie powinniśmy o tym zapominać. To wpłynie na ich możliwości produkcyjne i zdolności rozbudowy armii - stwierdził Rutte.
REKLAMA
Posłuchaj
Z kolei szef polskiego rządu mówił, że państwa Europy w ograniczonym stopniu mają wpływ na przebieg negocjacji przedstawicieli USA z delegacjami Rosji oraz Ukrainy. Dlatego i Polska, i jej sojusznicy muszą być przygotowani na "scenariusze, które nie są przez nas w stu procentach pisane". Podziękował przywódcy NATO za wsparcie Tarczy Wschód oraz szybkie zaangażowanie się Sojuszu Północnoatlantyckiego w ochronę Morza Bałtyckiego przed sabotażem, o co wnioskowała Warszawa.
Posłuchaj
Podczas spotkania w Warszawie Donald Tusk i Mark Rutte rozmawiali na temat aktualnej sytuacji w Europie, militarnego i hybrydowego zagrożenia ze strony Rosji, a także roli Sojuszu jako fundamentu bezpieczeństwa. Omówili również trwające negocjacje w sprawie zatrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Źródła: Polskie Radio/PAP/ms/kor
REKLAMA