"Wielkanocne zwyczaje są mocno zakorzenione w świadomości Polaków"
Ponad 90 procent Polaków deklaruje swój związek z kościołem rzymskokatolickim. Tyle samo święci pokarmy i zasiada do wielkanocnego stołu.
2011-04-23, 14:40
Posłuchaj
Prof. Sławomir Zaręba o przekazywaniu tradycji i wiary kolejnym pokoleniom
Dodaj do playlisty
Tak wynika z badań przeprowadzonych przez statystyka religii, księdza profesora Sławomira Zarębę z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Ksiądz Zaręba powiedział w "Sygnałach Dnia" na antenie Programu I Polskiego Radia, że przywiązanie Polaków do kościoła wynika zarówno z wiary jak i tradycji.
- Przekaz wiary dokonuje się pomiędzy pokoleniami. Od pokolenia starszego tradycji i wiary uczy się młodsze. Sobór Watykański II mówił, że dziecko uczy się wiary na kolanach swojej matki - dodał.
Ksiądz profesor Sławomir Zaręba przypomina, że święcenie pokarmów, nawiedzanie Grobu Pańskiego i inne religijne zwyczaje wielkanocne są bardzo mocno zakorzenione w świadomości Polaków.
Gość "Sygnałów Dnia" podkreśla, że liturgia Wielkiej Nocy jest wypełniona symboliką, a święta wyrywają nas z codzienności. - Przenoszą nas w inną rzeczywistość, bardziej zsakralizowaną. W człowieku jest potrzeba przeżywania sacrum - dodaje.
Ksiądz profesor Sławomir Zaręba uważa, że kultura religijna Polaków będzie się utrzymywała, a wiara będzie wśród Polaków obecna.
Czytaj więcej na stronie Jedynki>>>
IAR,kk
REKLAMA