Maturzyści po egzaminie z języka polskiego: jakoś daliśmy sobie radę
Nałkowska, Pawlikowska-Jasnorzewska, Mickiewicz, między innymi z twórczością tych autorów zmagali się na egzaminie z języka polskiego tegoroczni maturzyści. Nastroje po wyjściu z sal były różne.
2011-05-04, 16:00
Posłuchaj
Maturzyści, w dyskusjach przed egzaminem, stawiali na "Granicę", "Przedwiośnie", "Fausta", "Inny świat", opowiadania Borowskiego i "Ludzi bezdomnych". Wśród spekulacji pojawiły się jeszcze: "Dżuma", "Wesele", "Pan Tadeusz" oraz twórczość Czesława Miłosza.
Okazało się, że przewidywania choć po części się sprawdziły. Na teście pojawiła się "Granica" Zofii Nałkowskiej. Maturzyści mieli napisać charakterystykę Justyny, opisać jej relacje z Zenonem Ziembiewiczem oraz przestawić, jak ich relacje, postrzegane przez innych bohaterów powieści wpływają na widzenie jej postaci przez czytelnika.
>>>ARKUSZE EGZAMINU Z JĘZYKA POLSKIEGO POZIOM PODSTAWOWY<<<
W tym roku maturzyści również musieli się zmierzyć z wierszem wieszcza. Jedno z zadań polegało na porównaniu utworu Mickiewicza "Gdy tu mój trup..." i "Światło w ciemnościach" Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.
REKLAMA
Opinie na temat trudności tegorocznej matury wśród uczniów były podzielone. - Jestem bardzo zadowolona z tematów jakie były. Obawiałam się, że będzie "Potop", a to by dobre nie było – mówi maturzystka z Katowic.
"Miejmy nadzieję, że zdamy"
- Wypracowanie łatwe, ale w zamkniętej części był dość trudny tekst o mowie i komunikacji werbalnej i dużo pytań o funkcję – mówi maturzysta z jednego z liceów w Lublinie. - Ale jakoś sobie daliśmy radę, miejmy nadzieję, że zdamy.
Zdaniem językoznawcy, profesora Jerzego Bralczyka, współczesny egzamin maturalny z języka polskiego nie jest pozbawiony wad. - To co w egzaminach w tej chwili mniej mi się podoba to powszechna testomania, wybieranie odpowiedzi, upraszczanie, stosowanie słów, które akurat są kluczami, które dają gwarancje dobrego zaliczenia.
Czytaj więcej na temat Matur 2011 >>>
REKLAMA
IAR, aj
REKLAMA