Ostrzeżenie przed groźną bakterią: zmarły 4 osoby, kilkuset zarażonych

Fala zakażeń szczepem EHEC bakterii coli w Niemczech - zmarły cztery osoby, kilkaset jest zarażonych. - Bakteria jest niezwykle zjadliwa, jak na szczep coli. Trwają badania nad nią - powiedział w rozmowie z portalem polskieradio.pl Jan Bodnar, rzecznik GIS.

2011-05-27, 06:00

Ostrzeżenie przed groźną bakterią: zmarły 4 osoby, kilkuset zarażonych

Posłuchaj

Jan Bodnar, rzecznik GIS
+
Dodaj do playlisty

Jak poinformowała Komisja Europejska, już w pięciu unijnych krajach stwierdzono przypadki ciężkiego zatrucia pokarmowego, wywołanego przez szczep bakterii coli. Zakażenia wykryto w Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii i Holandii. Są to przede wszystkim obywatele Niemiec, albo mieszkańcy tych czterech krajów, którzy odwiedzali w ostatnich dniach głównie okolice Hamburga, bo tam wykryto najwięcej przypadków.

Bruksela zaleca Europejczykom, którzy wrócili właśnie z Niemiec, by po wystąpieniu symptomów takich jak biegunka z krwią, natychmiast zgłosili się do lekarza.

Podejrzane ogórki, pomidory, sałata

O życie walczy 31-letnia Polka, zakażona EHEC, przebywa obecnie w szpitalu w Szczecinie. Kobieta wracała z Niemiec, nie wiadomo dokładnie, co było w jej przypadku źródłem zakażenia - czy ogórki, czy inne warzywa - powiedział portalowi rzecznik GIS, Jan Bodnar.

Nadal trwają badania i nad bakterią, i nad źródłami jej pochodzenia. Służby sanitarne w Niemczech na razie wykryły bakterię na importowanych ogórkach z ekologicznych z Hiszpanii,  z dwóch regionów, Almeria i Malaga. Media piszą jednak również o importowanych pomidorach i sałacie. Poza tym sprawdzane są także ogórki z Holandii, sprzedawane w Niemczech, które mogą również być jednym ze źródeł zakażenia.

REKLAMA

Jak informuje rzecznik GIS, procedury postępowania z zarażoną żywnością są we wszystkich krajach Unii takie same. W momencie kiedy służby sanitarne roześlą  w stu procentach potwierdzone informacje, mogą zacząć się działania zmierzające do wycofania skażonych produktów z rynku.

agkm, IAR, polskieradio.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej