Więcej głodnych dzieci niż w Polsce jest tylko w Bułgarii i Rumunii?
Pod względem liczby niedożywionych dzieci, Polska zajmuje trzecie miejsce w Unii Europejskiej, za Bułgarią i Rumunią.
2011-06-04, 02:45
Posłuchaj
Ponad 650 tysięcy dzieci w Polsce jest niedożywionych. Mówiła o tym w "Sygnałach Dnia" Urszula Okoń z Polskiego Czerwonego Krzyża, zdaniem której liczba ta może być nieco wyższa.
Urszula Okoń wyjaśniła, że niedożywienie oznacza, iż dziecku brakuje podstawowych składników odżywczych, przez co jest osłabione i ma trudności z nauką. Ubogie dzieci są też wyśmiewane przez rówieśników.
Najwięcej ubogich dzieci jest w województwie lubelskim, świętokrzyskim podkarpackim i podlaskim. Ich rodzice na ogół mają pieniądze na codzienne życie, ale brakuje im na pełnowartościowe posiłki dla dzieci czy na przykład na pomoce szkolne. Niedożywieniu można zapobiegać organizując dzieciom dożywianie w szkołach. Dzieci powinny jeść pełnowartościowe posiłki, zawierające owoce i produkty zbożowe. Urszula Okoń podkreśliła, że nauczyciele nie powinni stygmatyzować ubogich dzieci. Przeciwnie - ich zadaniem jest nauczenie bogatszych rówieśników, aby ich akceptowali i im pomagali.
Polski Czerwony Krzyż od 10 lat prowadzi kompleksowy program pomocy dzieciom "Godne dzieciństwo". Obejmuje on nie tylko dożywianie, ale też organizowanie wyjazdów wakacyjnych, rozdawanie wyprawek szkolnych i paczek świątecznych. Od początku realizacji programu PCK wydał dzieciom ponad 6 milionów ciepłych posiłków, 120 tysięcy wyprawek szkolnych, a przeszło 33 tysiące dzieci wyjechało na kolonie.
Urszula Okoń podkreśliła, że Polacy chętnie dzielą się z potrzebującymi i uczestniczą w akcjach charytatywnych. Z badań instytutu Homo Homini wynika, że połowa dzieci nie wyjedzie w tym roku na wakacje. PCK organizuje więc w tym roku więcej kolonii, niż w latach poprzednich. Zainteresowani powinni się zgłaszać do zarządów PCK, które są prawie w każdym mieście.
IAR/tk
REKLAMA