Dziennikarze nie zdołali wybrać prezesa swojego stowarzyszenia

Zjazd delegatów Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich został w niedzielę zawieszony - nie udało się wybrać nowego prezesa.

2011-06-05, 17:02

Dziennikarze nie zdołali wybrać prezesa swojego stowarzyszenia

Powodem było to, że żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej liczby głosów. Władzę nadal będzie sprawował stary zarząd.

Jak mówił w niedzielę, podczas drugiego dnia zjazdu, sekretarz generalny SDP Stefan Truszczyński, nie ma ustalonego terminu kolejnego spotkania. Zdecydowano natomiast o zmianie reguł - podczas kolejnego głosowania głosy wstrzymujące się nie będą liczone jako ważne.

W niedzielę na stanowisko prezesa SDP kandydowali Grzegorz Cydejko, Krzysztof Czabański, Stefan Truszczyński, Krzysztof Kłopotowski. Żaden z nich nie uzyskał wymaganej liczby głosów - co najmniej 50 proc. wszystkich ważnych oddanych plus jeden.

W kolejnej turze wzięli udział Cydejko i Czabański, bo Kłopotowski otrzymał zbyt mało głosów, a Truszczyński zrezygnował. Mimo iż jednym głosem wygrał Czabański (uzyskał 66 głosów, podczas gdy Cydejko 65), do wyboru nie doszło, bo nie dostał on wymaganej liczby głosów.

REKLAMA

Grzegorz Cydejko jest publicystą magazynu "Forbes", prezesem oddziału warszawskiego SDP, a także założycielem i przewodniczącym Klubu Dziennikarzy Biznesowych SDP. Pracował m.in. w dziennikach "Życie Warszawy" i "Życie"; był redaktorem naczelnym "Businessman Magazine" oraz zastępcą redaktora naczelnego "Gazety Bankowej".

Krzysztof Czabański jest członkiem Rady Programowej Polskiego Radia; byłym prezesem tej spółki. Współpracuje z "Rzeczpospolitą" i "Uważam Rze" oraz z portalem wpolityce.pl. Był pierwszym po 1989 r. rzecznikiem dyscyplinarnym SDP.

SDP to najstarsza organizacja dziennikarska w Polsce, istnieje od 1951 r. i do 1982 r. było jedyną organizacją środowiska dziennikarskiego w Polsce. W 1981 r. po ogłoszeniu stanu wojennego SDP zostało rozwiązane i w 1982 r. zdelegalizowane, a cały majątek - m.in. Dom Dziennikarza w Warszawie - skonfiskowany i przekazany utworzonemu w miejsce SDP Stowarzyszeniu Dziennikarzy PRL (obecnie Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczpospolitej). Możliwość legalnego działania SDP odzyskało w 1989 r. Jednak prawo do odzyskania utraconego majątku Społeczna Komisja Rewindykacyjna przyznała Stowarzyszeniu dopiero w 2001 r.

mch

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej