"Język wrogości, mowa nienawiści w internecie"
Polacy swoją agresje w internecie kierują najczęściej przeciwko Żydom, Rosjanom i Niemcom.
2011-06-17, 18:33
Tak wynika z "Raportu Mniejszości.pl" zaprezentowanego w piątek w Warszawie przez Fundację Wiedza Lokalna. Jej prezes Marek Troszyński podczas konferencji "Język wrogości i mowa nienawiści w polskim internecie" poinformował, że do tej pory zbadano 10 mln wpisów na forach internetowych trzech największych portali: onet.pl, wp.pl i gazeta.pl. Podkreślił, że ok.123 tys. wpisów zaklasyfikowano jako język wrogości lub mowa nienawiści. Badanie jest kontynuowane.
Troszyński wyjaśnił, że język wrogości to wypowiedzi zawierające negatywne nastawienie emocjonalne natomiast mową nienawiści są wypowiedzi skrajnie negatywne emocjonalnie, w których nawołuje się do agresywnego działania. Z raportu wynika, że najwięcej wrogich wpisów w polskim internecie dotyczyło Żydów - 35,5 tys.; Rosjan - 21,6 tys.; Niemców - 21,5 tys.; gejów i lesbijek - 14,6 tys. Na kolejnych miejscach znaleźli się muzułmanie, Romowie, Afrykańczycy i Ślązacy.
Jak ścigać nienawiść?
Uczestnicy debaty zwracali m.in. uwagę na trudność w ściganiu tego rodzaju przestępstw popełnianych w internecie.
Koordynatorka Zespołu Monitorowania Rasizmu i Ksenofobii z Departamentu Kontroli, Skarg i Wniosków MSWiA Anna Malmon poinformowała, że w 2010 roku wydano 28 wyroków skazujących dotyczących przestępstw z nienawiści.
REKLAMA
Zaznaczyła, że problemem jest identyfikacja osób, które w sieci stosują mowę nienawiści. - Problem stanowią szczególnie wpisy na forach, które znajdują się na zagranicznych serwerach, w krajach gdzie są inne przepisy - powiedziała Anna Malmon.
Agresja to norma
Z kolei Paula Sawicka ze Stowarzyszenia "Otwarta Rzeczpospolita" podkreśliła, że sądy często oceniają agresywne wypowiedzi jako normę. Zwróciła też uwagę, że mowy nienawiści jest co raz więcej, gdyż brutalizuje się język.
Robert Biedroń z Kampanii Przeciwko Homofobii zauważył, że w Kodeksie karnym nie ma przepisów chroniących przed znieważaniem osoby LGBT, niepełnosprawnych i kobiet. Zaznaczył, że kluczem do poprawy obecnego stanu jest edukacja.
"Raport Mniejszości.pl" - jest finansowany z programu "Demokracja w działaniu. Tolerancja" Fundacji im. Stefana Batorego i we współpracy z Centrum Badań nad Nowymi Mediami Collegium Civitas
REKLAMA
gs
REKLAMA