Jerzy Buzek: każdy może odczuć grecki kryzys
W Brukseli rozpoczął się dwudniowy szczyt UE. Jednym z najważniejszych tematów będzie sytuacja w Grecji, która potrzebuje kolejnego zastrzyku finansowego.
2011-06-23, 11:40
Posłuchaj
Wydaje się, że na szczycie nie padnie konkretna suma wsparcia, ale unijni liderzy mają potwierdzić, że pomogą władzom w Atenach pod warunkiem, że rozpoczną one wdrażanie planu oszczędnościowego.
- Najważniejszy sygnał będzie płynął na temat euro. Kryzys w Grecji, jeszcze głębsze załamanie niż obecnie, przyniesie złe skutki dla całej gospodarki europejskiej, nie tylko dla strefy euro - powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek
Problemy imigracji i reforma strefy Schengen
W piątek unijni liderzy mają rozmawiać o problemach imigracji i reformie strefy Schengen. Napływ uchodźców z Afryki Północnej spowodował, że kilka krajów zaczęło mówić o możliwości czasowego przywracania kontroli granicznych.:
- Trudno przecenić znaczenie otwartych granic dla obywateli. Tego musimy bronić. Problemy imigracyjne muszą być rozwiązane w taki sposób, abyśmy mogli obronić w pełni znaczenie Schengen i otwartych granic w Unii Europejskiej - podkreślił Jerzy Buzek.
Jak uniknąć kryzysu w przyszłości?
REKLAMA
Przewodniczący Europarlamentu będzie także rozmawiał z unijnymi liderami o pakiecie reform dotyczących zarządzania gospodarczego w Unii i zaostrzających dyscyplinę finansową. Tak zwany "sześciopak" miał być w całości przyjęty w czwartek, by przywódcy mogli go zaakceptować, jednak z powodu różnicy między europosłami i unijnymi rządami, głosowanie odłożono. Parlament Europejski domaga się bardziej automatycznych sankcji dla niesubordynowanych krajów, które nie trzymają w ryzach budżetów narodowych, na co kilka państw nie chce się zgodzić.
Jerzy Buzek podkreśla, że w tej sprawie konieczne jest porozumienie, ponieważ jego odrzucenie będzie ze szkodą dla Unii. - Ten pakiet reguluje w taki sposób życie gospodarcze w Unii Europejskiej, aby uniknąć kryzysów w przyszłości - podkreślił przewodniczący Parlamentu.
Na zakończenie szczytu unijni liderzy potwierdzą zakończenie negocjacji Chorwacji z Unią do końca miesiąca. Traktat akcesyjny ma być podpisany w drugiej połowie roku, a Chorwacja wejdzie do Wspólnoty w połowie 2013 roku.
REKLAMA
mr
REKLAMA