Pomoc dla Grecji będzie, ale szczegóły są nieznane
Prawie dziewięciogodzinne spotkanie ministrów finansów strefy euro w Brukseli nie przyniosło rezultatów, jest tylko ogólne oświadczenie.
2011-07-12, 07:25
Posłuchaj
Spotkanie ministrów finansów eurogrupy nie dało odpowiedzi na podstawowe pytania jeśli chodzi o pomoc dla Grecji - ile ona wyniesie i jaki będzie udział prywatnych inwestorów w tej pomocy. Szef eurogrupy Jean-Claude Juncker, kilkakrotnie pytany kiedy można się spodziewać decyzji w tej sprawie, odpowiadał bardzo ogólnie. - Wkrótce, a to oznacza, że wkrótce, a to oznacza, tak szybko jak to możliwe - mówił szef eurogrupy. Ta odpowiedź sugeruje jedynie, że decyzji można się spodziewać jeszcze w tym miesiącu, a nie - jak początkowo planowano - we wrześniu.
Ministrowie finansów poinformowali natomiast, że zdecydowali o złagodzeniu warunków przyznania pomocy z funduszu ratunkowego. - Po raz pierwszy eurogrupa mówi, że możliwe jest wydłużenie terminu spłaty pożyczek i obniżenie oprocentowania - tłumaczył Jean Claude-Juncker. Ogólne oświadczenie o gotowości niesienia pomocy Grecji i o zapewnieniu stabilności w strefie euro za wszelką cenę, ma uspokoić sytuację na rynkach finansowych i w samych Włoszech. Wątpliwości co do wdrożenia przez Włochy pakietu oszczędnościowego pociągnęły za sobą obawy o niewypłacalność kraju, a w rezultacie na włoskiej giełdzie odnotowano znaczne spadki i rekordowo wzrosło oprocentowanie włoskich obligacji.
Ministrowie finansów
W Brukseli spotykają się we wtorek ministrowie finansów Unii Europejskiej. To pierwsza, oficjalna unijna narada w Brukseli, której przewodniczyć będzie Polska.
Z zaplanowanych spraw do dyskusji żadna nie zakończy się konkretnymi decyzjami. Może z wyjątkiem Finlandii, bo unijni ministrowie mają zdecydować o zakończeniu postępowania przeciwko władzom w Helsinkach, bo udało im się zredukować deficyt poniżej dozwolonego, 3-procentowego limitu.
REKLAMA
Wśród ważnych, omawianych tematów minister finansów Jacek Rostowski wymienił tak zwane stress testy europejskich banków, „czyli badania odporności banków na różne turbulencje w systemach finansowych”. Ich publikację zaplanowano w tym tygodniu. Poza tym omówiony będzie także pakiet sześciu reform, wzmacniających dyscyplinę finansową w Unii, choć w tej sprawie najpierw wszyscy czekają na decyzję Parlamentu Europejskiego, który zajmie się tak zwanym sześciopakiem we wrześniu.
W programie spotkania nie ma wprawdzie tematu o działalności agencji ratingowych, ale nie jest wykluczone, że pojawi się on podczas dyskusji. Europa krytycznie zareagowała na informacje, że jedna z agencji obniżyła w ubiegłym tygodniu wiarygodność kredytową Portugalii. Pojawiły się głosy mówiące o konieczności stworzenia europejskiej agencji i uporządkowaniu działalności tych amerykańskich na unijnym rynku.
Ministrowie i komisja
Do Brukseli przylatuje również we wtorek grupa polskich ministrów z związku z przewodnictwem naszego kraju w Unii Europejskiej. Ośmiu ministrów i jedna wiceminister mają zaplanowane spotkania w kilku unijnych instytucjach, choć większość w Parlamencie Europejskim.
Minister gospodarki, rolnictwa, rozwoju regionalnego, pracy, spraw wewnętrznych i sprawiedliwości, oraz wiceminister sportu spotkają się z europosłami z komisji branżowych, gdzie przedstawią swoje plany na najbliższe pół roku. Minister infrastruktury będzie uczestniczył w Komitecie Regionów w konferencji poświęconej szybkim kolejom, a szef resortu finansów przewodniczy spotkaniu unijnych ministrów finansów.
REKLAMA
To początek całej serii wizyt Polaków w tym tygodniu w Brukseli. Jutro i pojutrze plany na czas przewodnictwa będą przedstawiać pozostali.
IAR, agkm
REKLAMA