Chińska łódź podwodna zeszła na głębokość 5 tys. metrów

2011-07-21, 15:21

Chińska łódź podwodna zeszła na głębokość 5 tys. metrów
Współczesny amerykański okręt podwodny.Foto: fot. Wikipedia

W przyszłym roku planowane jest osiągnięcie przez "Jiaolong" poziomu 7 tys. metrów. Jeśli to się uda, Chiny będą miały dostęp do 99,8 proc. dna morskiego na świecie.

Łódź została zaprojektowana do osiągania maksymalnej głębokości 7 tys. metrów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Chiny przegonią Stany Zjednoczone w wyścigu o eksplorację złóż bogactw naturalnych w najgłębszych częściach oceanów świata.

Chociaż urzędnicy zapewniają, że jednostka ma służyć wyłącznie celom cywilnym, zagraniczni eksperci sądzą, że będzie ją można użyć także do przechwytywania podwodnych kabli komunikacyjnych i broni z dna morskiego, a także naprawy i ratowania okrętów podwodnych.

Ostatni przełomowy wyczyn na tym polu miał miejsce w 1960 roku, kiedy to USA dokonały opuszczenia w batyskafie dwóch ludzi w najgłębsze miejsce Rowu Mariańskiego (11 033 metry). W latach 80. i 90.  zainteresowanie tą sferą badań zaczęło spadać z powodu niezbyt wysokich cen niklu, miedzi i innych surowców, które wydobywano z dna morskiego.


Amerykańska unowocześniona wersja łodzi podwodnej ma być gotowa dopiero w 2015 roku.  Będzie zdolna do schodzenia na głębokość 6,5 tys. metrów.

 

PAP, aha

Polecane

Wróć do strony głównej