Poznańska uczelnia ma badawczą stację polarną

Dwa niewielkie budynki stanęły na wyspie Spitsbergen, 1300 kilometrów od bieguna północnego.

2011-08-03, 12:46

Poznańska uczelnia ma badawczą stację polarną
. Foto: fot. UAM w Poznaniu/dr Agata Buchwał

Posłuchaj

Glacjolog z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM Jakub Małecki o stacji polarnej
+
Dodaj do playlisty

Tym samym poznańscy naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza dysponują prawdopodobnie najdalej na północ wysuniętą stałą polską placówką badawczą.

Stację od bieguna północnego dzieli ok 1,3 tys. km. Położona jest na końcu Billefiordu w zatoce Petunia. Składa się z budowanych niemal przez cały lipiec dwóch domków o powierzchni 10 m kw. każdy, oddalonych od siebie o 10 m. W jednym budynku geolodzy mieszkają, drugi to magazyn i laboratorium.

- Badania na Spitsbergenie prowadzimy od 30 lat, stacja to dla nas nowa jakość - mówi glacjolog z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM Jakub Małecki.

- Do 2010 mieliśmy możliwość nocowania w starej traperskiej chatce, która jednak została nam odebrana. Przez pewien czas mieszkaliśmy w namiotach. Nowa stacja daje nam solidne cztery ściany, w których można spać, mamy tam ciepło i możemy w spokoju prowadzić badania - tłumaczy Małecki.

Komfortowo, ale bez luksusów

Jak ocenił, w stacji polarnej może jednocześnie mieszkać i pracować w miarę komfortowych warunkach do ośmiu naukowców.

- W stacji nie będzie specjalnych wygód. W tamtych warunkach wystarczy nam miękkie łóżko z ciepłym śpiworem, stolik i miejsce na kuchenkę zasilaną gazem. Nie będzie tam bieżącej wody - będziemy ją czerpać z rzeczki, prąd będziemy mieli przez kilka godzin dziennie - wykorzystujemy do tego agregat prądotwórczy - wyjaśnił.

Koszt wybudowania bazy wyniósł ok. 100 tys. złotych. Materiały niezbędne do budowy dostarczył do zatoki Petunia na początku lipca polski statek MS "Horyzont II".

Poznańskie badania w zatoce Petunia prowadzone są od 1983 roku. Poznańscy naukowcy badają na Spitsbergenie m.in kurczenie się pokrywy lodowej ze względu na ocieplenie klimatu.

IAR,PAP,kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej