Polscy naukowcy pracują nad rewolucją w in vitro
Nową metodę badawczą polegającą na kontrolowaniu ruchów cytoplazmy testują polscy naukowcy. Badania pomogą w selekcjonowaniu zarodków przy procedurze in vitro.
2011-08-09, 07:40
Posłuchaj
O swoich eksperymentach polscy biolodzy piszą na portalu internetowym prestiżowego tygodnika naukowego Nature.
Naukowcy pracujący na brytyjskim Uniwersytecie Cambridge badali młode zarodki myszy. Skupili się przede wszystkim na cytoplazmie, czyli swego rodzaju żelu wypełniającym wnętrze komórek. W cytoplazmie pływają drobne struktury. Zdjęcia mikroskopowe robione im co 10 sekund pozwoliły na dokładne zbadanie ruchów cytoplazmy.
- Pokazaliśmy, że jeżeli te ruchy są zbyt wolne, to zarodek nie będzie się dobrze rozwijał; natomiast jeżeli jest za szybko, to też nie jest to dobre dla komórki - powiedziała współautorka badań, dr Anna Ajduk, która pracowała w zespole prof. Magdaleny Żernickiej-Goetz.
W przyszłości nowa metoda może pomóc w lepszym selekcjonowaniu zarodków wszczepianych w ramach in vitro do organizmów matek. Polscy naukowcy chcą teraz powtórzyć te badania na zarodkach ludzkich; na to trzeba będzie jednak poczekać co najmniej kilka lat.
REKLAMA
IAR, wit
REKLAMA