Coraz lepiej z nastolatkiem po przeszczepie
Powoli poprawia się stan 16-latka, który ponad tydzień temu przeszedł operację przeszczepienia wątroby w Centrum Zdrowia Dziecka.
2011-08-26, 21:32
Posłuchaj
Chłopiec przed dwoma tygodniami (12 sierpnia) zatruł się muchomorem sromotnikowym.
Szef Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacyjnej profesor Piotr Kaliciński powiedział, że wyniki badań są dobre, chłopiec zaczyna samodzielnie jeść i wracać do aktywności.
- Jest w zdecydowanie lepszej formie - powiedział transplantolog. Profesor Kaliciński dodał, że lekarze zwracają uwagę na ewentualne neurologiczne skutki uszkodzenia własnej wątroby chłopca w wyniku zatrucia muchomorem sromotnikowym, ale na razie neurolog nie ma zastrzeżeń do stanu chłopca.
Profesor Kaliciński powiedział, że Dawida czeka teraz dalszy ciąg leczenia szpitalnego i przygotowanie do codziennego życia z przeszczepioną wątrobą. Wyjaśnił, że los pacjenta zależy w dużej mierze od stosowania się do zaleceń lekarskich.
REKLAMA
Bunt okresu dorastania niebezpieczny dla przeszczepu
Transplantolog zwrócił uwagę, ze Dawid jest w wieku, w którym u pewnej liczby pacjentów dochodzi do niepowodzenia przeszczepu po okresie dobrego funkcjonowania. - Ten przełom dorosłości i wieku dziecięcego jest okresem nie tylko buntów w życiu codziennym, ale u pacjentów w tym wieku obserwuje się zwiększoną liczbę utraty przeszczepów, to dość znane zjawisko - tłumaczył transplantolog.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Wynika ono z braku dobrej współpracy z lekarzem i ścisłej realizacji zaleceń, ale dotyczy pacjentów kilka lat po przeszczepieniu narządu, kiedy pacjentowi wydaje się, że jest zupełnie zdrowy i może nieregularnie brać lub odstawić leki immunosupresyjne
- Ale nie sądzę żeby to dotyczyło Dawida - powiedział profesor Kaliciński.
REKLAMA
Nie dawajmy grzybów dzieciom
Chłopiec jest pierwszym w tym roku pacjentem Centrum Zdrowia Dziecka po zatruciu muchomorem sromotnikowym. Według relacji lekarzy - Dawid powiedział przy przyjęciu do szpitala, że sam przygotował potrawę z grzybów, która wywołała zatrucie. Specjaliści apelują o wielką ostrożność podczas zbierania i przygotowywania potraw z grzybów. Przypominają o bezwzględnym zakazie podawania ich dzieciom, ponieważ grzyby nie mają żadnej wartości odżywczej, a ze względu na niedojrzałość układu trawiennego dziecka, nawet jadalne grzyby mogą poważnie zaszkodzić.
gs
REKLAMA