Kampania wyborcza 2011: Piesiewicz rezygnuje
W serwisie specjalnym portalu Polskiego Radia "Kampania wyborcza 2011" minuta po minucie publikujemy najważniejsze informacje dotyczące wyborów parlamentarnych.
2011-08-30, 22:08
Posłuchaj
Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
22.00
Kończymy relację na dzisiaj (30 sierpnia) i zapraszamy do śledzenia wyborczych wydarzeń jutro (31 sierpnia) od godz. 6 rano.
REKLAMA
21.58
Były prezydent Aleksander Kwaśniewski powiedział, że wesprze w kampanii wyborczej kandydatów SLD. Pomogę Kaliszowi, Millerowi, Łybackiej, Bańkowskiej, Iwińskiemu - zadeklarował.
21.56
- W dniu dzisiejszym w mediach elektronicznych znów zostały powielone materiały zarejestrowane w sposób przestępczy przez przestępców. W tej sytuacji rezygnuje z kandydowania do Senatu. Dziękuje tym, którzy mnie wspierali i popierali - powiedział Radiu TOK FM Krzysztof Piesiewicz.
21.42
Z apelem do uczestników kampanii wyborczej o zachowanie umiaru w wypowiedziach i sporach programowych toczonych w ramach kampanii zwróciła się w opublikowanym oświadczeniu Państwowa Komisja Wyborcza.
REKLAMA
21.28
Kandydat na senatora Zbigniew Chlebowski musi przeprosić za oskarżenie Piotra Woyciechowskiego i Tomasza Macierewicza o defraudację publicznych pieniędzy - informuje portal rp.pl.
21.19
Bronisław Komorowski uważa, że w czasie kampanii wyborczej każda partia ma prawo stosować własną taktykę namawiania wyborców do głosowania na nią. Zdaniem prezydenta debata polityczna jest jednak potrzebna, zwłaszcza w kwestiach finansowych. W wywiadzie dla TVP Info Bronisław Komorowski podkreślił, że jego celem jest uprawianie kampanii pro frekwencyjnej.
21.08
Zuzanna Kurtyka (PiS) i Janusz Sepioł (PO) oraz Zbigniew Cichoń (PiS) i Bogdan Klich (PO) będą walczyć o mandat senatora w dwóch krakowskich okręgach nr 32 i 33.
REKLAMA
21.01
Adam Giersz, minister sportu i turystyki o propozycji PiS wprowadzenia biletu kolejowego dla kibiców na Euro 2012 (czytaj więcej>>>):
20.41
Paweł Poncyljusz (PJN) na twitterze:
REKLAMA
20.34
W okręgu płocko-ciechanowskim (Mazowieckie) do wtorku wieczorem listy kandydatów do Sejmu zarejestrowały: PSL, PO, SLD i PiS. W tym czasie trwała rejestracja kandydatów PJN.
20.17
Rzecznik PiS Adam Hofman powiedział, że od tego jak będzie wyglądać pierwsza debata wyborcza z udziałem przedstawicieli PO, PSL, SLD i PJN jest uzależniona decyzja o uczestnictwie polityków jego partii w kolejnych debatach.
REKLAMA
20.10
Największe ugrupowania polityczne zarejestrowały listy kandydatów do Sejmu w Małopolsce. O mandaty posłów z tego regionu walczyć będą m.in.: Andrzej Duda, Jarosław Gowin, Paweł Graś, Aleksander Grad, Tomasz Kalita i Piotr Naimski.
20.07
20.04
Rozmowy ws. reformy emerytur mundurowych zostały przerwane na czas kampanii wyborczej - zdecydował rządowo-związkowy zespół pracujący nad tymi zmianami. Reforma ma prowadzić m.in. do wydłużenia aktywności zawodowej policjantów oraz żołnierzy.
20.00
Działacze Związku Zawodowego NSZZ Solidarność 80 nie udzielą podczas wyborów poparcia żadnej partii. Decyzje o poparciu konkretnych kandydatów władze krajowe związku pozostawiają niższym szczeblom organizacji.
REKLAMA
19.52
Prezes klubu żużlowego Falubaz Zielona Góra - Robert Dowhan powalczy o mandat senatora.
19.38
19 pomorskich kandydatów na senatorów: dwunastu w okręgu gdyńsko-słupskim oraz siedmiu w okręgu gdańskim zarejestrowano do wtorkowego popołudnia w dwóch Okręgowych Komisjach Wyborczych działających w województwie.
REKLAMA
19.34
Janusz Korwin-Mikke na twitterze:
19.28
29 kandydatów do Senatu zarejestrowały do wtorkowego wieczora okręgowe komisje wyborcze w województwie łódzkim. W regionie do zdobycia jest siedem mandatów senatorskich.
19.20
REKLAMA
19.18
PiS zgłosiło w warszawskiej Okręgowej Komisji Wyborczej listy z kandydatami w wyborach do Sejmu w okręgach obejmujących stolicę i podwarszawskie miejscowości.
19.09
Jedenastu kandydatów na trzech senatorów z województwa podlaskiego, zarejestrowała do godz. 19 we wtorek Okręgowa Komisja Wyborcza w Białymstoku.
19.00
Siedem komitetów wyborczych: PO, SLD, PiS, PSL, PJN, Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego, Ruch Palikota, zarejestrowało listy kandydatów do Sejmu w okręgu lubuskim.
REKLAMA
18.52
Do późnego popołudnia PKW zarejestrowała czterech stołecznych kandydatów do Senatu. Jak wynika ze strony internetowej Komisji, są to: Radosław Piesiewicz (niezależny), Marek Rocki (PO), Barbara Borys-Damięcka (PO) i Aleksander Pociej (PO).
18.50
Angelika Ogryzek, która od soboty nosi koronę Miss Polski, jest działaczką SLD i należy do tego samego szczecińskiego koła, co szef partii Grzegorz Napieralski - ustalił portal tvp.info.
18.44
Obecni posłowie dominują na czołowych miejscach list kandydatów do Sejmu na Lubelszczyźnie. Główne partie zarejestrowały kandydatów w obu okręgach wyborczych w regionie. PiS zarejestrował listę w okręgu lubelskim, a w chełmskim - czeka na rejestrację.
REKLAMA
18.40
Prezes PiS Jarosław Kaczyński w otoczeniu posłów podczas posiedzenia Sejmu.
18.37
W opinii polityka, ekonomisty i europosła, Dariusza Rosatiego, niepowodzeniem naszej prezydencji w Unii Europejskiej jest fakt nieuczestniczenia Polski w obradach państw eurolandu.
18.34
Okręgowa Komisja Wyborcza w Radomiu zarejestrowała do godz. 17 we wtorek pięć list do Sejmu. Listy zarejestrowały do tej pory: PO, Ruch Palikota, PiS, SLD i PJN.
REKLAMA
18.29
Do Sejmu z list SLD będzie startować dwa razy więcej kobiet niż w 2007 r. Choć kandydatki Sojuszu rzadziej niż kandydatki PO zajmują pierwsze miejsca na listach wyborczych, to wystawiane są w tych okręgach, w których partia ma stosunkowo duże poparcie - wynika z analizy ISP.
18.23
Agnieszka Pomaska (PO) na twitterze:
18.19
TVP, TVN i Polsat podejmują się wspólnie organizacji debat wyborczych przed wyborami do Sejmu i Senatu. Porozumienie nadawców zaprasza do udziału w debatach ogólnopolskie komitety wyborcze partii posiadających kluby parlamentarne - poinformowała TVP.
REKLAMA
18.15
Do późnego popołudnia w okręgu warszawskim listy wyborcze zarejestrowały komitety wyborcze PO, PJN oraz Ruchu Palikota - wynika ze strony internetowej PKW.
18.11
Łukasz Naczas, lider listy SLD do Sejmu z Gniezna:
REKLAMA
18.03
W woj. dolnośląskim, które jest podzielone jest na trzy okręgi wyborcze, do godz. 17 zarejestrowanych zostało siedem komitetów wyborczych. Listy zarejestrowały PO, PiS, SLD, PSL, Ruch Palikota, Nowa Prawica i PPP Sierpień 80.
17.41
- PiS z góry szuka sobie alibi dla szóstej z kolei porażki wyborczej - Jarosław Gowin (PO) o inicjatywie "mężów zaufania" (czytaj więcej>>>)
17.26
- To jest wrodzona podejrzliwość PiS a nie fakty - Stanisław Wziątek (SLD) o inicjatywie "mężów zaufania" (czytaj więcej>>>)
REKLAMA
17.14
Posłanka Anna Sobecka ostatecznie znalazła się na siódmym miejscu listy kandydatów PiS do Sejmu w okręgu toruńsko-włocławskim. Według wcześniejszych ustaleń miała zajmować 18. pozycję.
17.02
Pięciu kandydatów na senatorów zarejestrowała do godz. 16 Okręgowa Komisja Wyborcza w Radomiu w okręgu nr 50 oraz czterech w okręgu nr 49 - poinformowała dyrektor radomskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Elżbieta Białkowska.
REKLAMA
16.54
Polskie Stronnictwo Ludowe bez problemów rejestruje swoje listy wyborcze. Jeden z liderów ludowców Eugeniusz Kłopotek w rozmowie IAR podkreśla, że działacze partii byli od dawna gotowi do zbierania podpisów.
16.48
Komitet Wyborczy Polskiej Partii Pracy-Sierpień 80 wystawi kandydatów do Sejmu we wszystkich okręgach - poinformował rzecznik komitetu Patryk Kosela.
16.45
Wiceprezes Ruchu społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Jacek Sasin (L), prezes Klubów Gazety Polskiej Ryszard Kapuściński (2L), Ewa Stankiewicz (C), ze stowarzyszenia Solidarni 2010 oraz prezes Ruchu Maciej Łopiński (P) podczas konferencji prasowej w Sejmie.
REKLAMA
16.42
Już 7 komitetów wyborczych zarejestrowało swoje listy do Sejmu w ponad połowie okręgów, co daje im prawo do startu w całym kraju, bez konieczności składania dodatkowych podpisów.
16.34
Wicepremier Waldemar Pawlak powiedział we podczas uroczystości upamiętniających 31. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie, że zamknięta stocznia w tym mieście jest wyrzutem sumienia dla władz.
16.26
Okręgowa Komisja Wyborcza w Radomiu zarejestrowała we wtorek do godz. 16 sześć list do Sejmu - poinformowała dyrektor radomskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Elżbieta Białkowska. Listy zarejestrowały do tej pory: PO, SLD, PiS, PSL, Prawica Rzeczypospolitej i Ruch Poparcia Palikota.
REKLAMA
16.21
Janusz Palikot pisze na twitterze o sukcesie przy zbieraniu podpisów wyborczych.
16.15
Poseł SLD Marek Balicki oraz Fundacja Dom Rodziny Olimpijskiej zaapelowali do ministra sportu Adama Giersza o utworzenie w ośrodku przygotowań olimpijskich w Spale domu spokojnej starości dla zasłużonych sportowców oraz wybitnych działaczy sportowych.
16.07
Ruch społeczny im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Kluby Gazety Polskiej i Solidarni 2010 powołali społeczną inicjatywę "Uczciwe wybory", której celem będzie kontrola przebiegu i wyników wyborów. Inicjatorzy akcji - jak sami mówią - ściśle współpracują z PiS.
REKLAMA
16.00
Dla Prawa i Sprawiedliwości rejestracja list wyborczych to formalność - poinformowali przedstawiciele partii.
15.51
- Chyba żadnej innej partii tak wszyscy nie kibicowali jak PJN-owi właśnie. Mówiło się nawet, że TVN-24 to sztab wyborczy PJN-u. Politycy tej partii nie opuszczali nieomal studia - pisze na swoim blogu Janusz Palikot.
REKLAMA
15.39
Platforma Obywatelska nie będzie miała żadnych problemów z rejestracją list wyborczych - zapewnia wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego PO Małgorzata Kidawa-Błońska. Komitety wyborcze mają czas do północy na rejestrację list we wszystkich okręgach.
15.28
Janusz Korwin-Mikke informuje o kłopotach swojej partii przy zbieraniu podpisów, natomiast Paweł Kowal w zupełnie innym nastroju dodaje wpisy na twitterze.
15.20
Przeprowadzenie debat z udziałem kandydatek do Sejmu i Senatu zaproponował partiom politycznym Kongres Kobiet; jego przedstawicielki zaznaczyły, że sprawdzają realizację partyjnych deklaracji dotyczących udziału kobiet na listach wyborczych.
REKLAMA
15.14
PiS chce wprowadzenia biletu kolejowego kibica Euro 2012. Motywuje to katastrofalnym - w ocenie tej partii - stanem polskich dróg, ich nieprzejezdnością i kompromitującymi Polskę korkami. Prawo i Sprawiedliwość apeluje do premiera Donalda Tuska o natychmiastowe zlecenie ministrowi infrastruktury wdrożenie tej koncepcji.
15.07
Nowy spot PO:
REKLAMA
14.59
Lider partii Polska jest Najważniejsza Paweł Kowal zapowiada, że ugrupowanie do końca dnia zarejestruje swoje listy we wszystkich okręgach wyborczych. Komitety wyborcze mają do północy czas na rejestrację list.
14.45
- Staramy się, aby nasza kampania, nasze materiały, docierały też do osób niepełnosprawnych - mówi rzeczniczka sztabu PO Małgorzata Kidawa-Błońska.
14.40
Minister finansów Jacek Rostowski podkreśla, że opublikowane przez GUS dane o wzroście PKB w II kwartale na poziomie 4,3 proc. rdr i 1,1 proc. kdk, wskazują na siłę polskiej gospodarki na tle Unii Europejskiej.
REKLAMA
14.31
Do północy komitety wyborcze mogą zgłaszać swoich kandydatów do parlamentu. Tymczasem Kongres Kobiet razem z Instytutem Spraw Publicznych postanowił sprawdzić, ile kobiet znajdzie się na listach wyborczych. Swoje wstępne listy wyborcze przesłały tylko dwie partie: PO i SLD, bo reszta argumentowała, że ich listy nie są jeszcze gotowe.
14.25
Janusz Korwin-Mikke w wpisie na twitterze potwierdził, iż jego partia miała problem z zebraniem podpisów pod listami wyborczymi.
REKLAMA
14.16
Arkadiusz Mularczyk z PiS powiedział, że fakt, iż Piesiewicz zasłaniał się immunitetem, gdy prokuratura chciała wszcząć wobec niego postępowanie w sprawie posiadania narkotyków, nie świadczy o nim dobrze.
14.02
W ocenie polityków Platformy Obywatelskiej to wyborcy zdecydują, czy Krzysztof Piesiewicz ma jeszcze szanse na polityczną karierę. Dziś Sąd skazał szantażystów polityka na kary po półtora roku więzienia dla każdego.
13.45
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zaprzeczyła, by inwigilowała prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Według informacji zamieszczonych we wtorek na portalu niezależna.pl prezydent został zarejestrowany w tajnym katalogu ABW, co oznacza, że mógł być podsłuchiwany.
REKLAMA
13.40
Platforma Obywatelska stara się dotrzeć do głuchoniemych wyborców. W Sejmie przedstawiono znane już z telewizji spoty wyborcze z udziałem tłumacza języka migowego.
Czytaj więcej>>>
13.30
Według "Gazety Polskiej", 25 października 2008 Lech Kaczyński został zarejestrowany w tajnym katalogu ABW, co oznacza, że mógł być podsłuchiwany.
Czytaj więcej >>>
13.10
Ubiegająca się o mandat senatora Barbara Dolniak, wdowa po zmarłym w katastrofie smoleńskiej pośle Platformy Obywatelskiej Grzegorzu Dolniaku, startuje w wyborach jako kandydatka niezależna, by - jak tłumaczy - uniknąć zarzutów, że chce wykorzystać popularność męża.
12.30
Prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się w poniedziałek z ambasadorem Stanów Zjednoczonych Lee Feinsteinem. Rzecznik PiS Adam Hofman powiedział, że spotkanie było bardzo ważne i dotyczyło udziału Polski w NATO, bezpieczeństwa energetycznego i wydobycia gazu łupkowego.
12.20
Sojusz Lewicy Demokratycznej zarejestrował swoją warszawską listę wyborczą. Politycy SLD przynieśli do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego ponad 6 tysięcy podpisów.
12.14
Wicepremier Waldemar Pawlak zapewnił, że dochowa wszelkich starań dla poprawy sytuacji szczecińskiej stoczni. Pawlak przyjechał do stolicy województwa zachodniopomorskiego na obchody 31. rocznicy szczecińskich porozumień sierpniowych. Wicepremier Waldemar Pawlak mówił, że stocznia jest dziś wyrzutem sumienia dla władz.
12.00
O kotach Jarosława Kaczyńskiego wiedzą wszyscy, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że ulubieńcem Donald Tuska są również te miauczące piękności.
Czytaj więcej >>>
11.50
Premier Tusk ocenia, że jedyną drogą przełamania kryzysu finansowego jest wzmacnianie unijnych instytucji i integracji. Na wspólnej konferencji z szefem Komisji Europejskiej w Brukseli premier mówił, że najlepszą odpowiedzią na stagnację gospodarczą jest oszczędne i racjonalne wykorzystywanie środków europejskich, szczególnie na bezpośrednie inwestycje.
Czytaj więcej >>>
11.40
Najważniejsze, że koalicja trwa, mówił tuż po odrzuceniu przez Sejm wniosku o wotum nieufności minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. Szef resortu nie chciał jednak powiedzieć, czy po wyborach pozostanie na stanowisku.
Czytaj więcej >>>
REKLAMA
11.11
Przewodnicząca lubuskiej Platformy Obywatelskiej poseł Bożenna Bukiewicz jest "jedynką" na liście kandydatów tej partii do Sejmu w okręgu obejmującym woj. lubuskie. Na drugim miejscu jest wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski. Z trzeciej pozycji na liście o mandat ubiega się przewodnicząca Rady Miasta Gorzowa Krystyna Sibińska.
10.43
Anna Fotyga powiedziała, że nie uchyla się od dyskusji na temat spraw zagranicznych z Sikorskim. - Nie uchylam się od debaty, ale decyzję w trakcie kampanii wyborczej podejmuje sztab wyborczy - mówiła. Zaproszenia do wzięcia udziału w debatcie zostały wystosowane tylko do Sikorskiego i Fotygi w Szkole Wyższej Prawa i Dyplomacji.
Czytaj więcej >>>
10.30
- CBA sprawdza wszystkie oświadczenia majątkowe posłów. Po to jest CBA - powiedział Grzegorz Schetyna. Marszałek Sejmu skomentował w ten sposób informacje "Gazety Wyborczej", która napisała, że CBA sprawdza wszystkie oświadczenia wszystkich posłów i senatorów. Według "GW", oświadczenia 57 posłów i 14 senatorów budzą wątpliwości kontrolerów CBA.
9.26
Wyprzedzanie na podwójnej ciągłej i jazda ponad 140 km na godzinę w terenie zabudowanym przy ograniczeniu prędkości do 70 km/h – tak Jarosław Kaczyński wracał z konwencji PiS-u we Wrocławiu.
Czytaj więcej >>>
(fot. PAP/Paweł Kula)
9.12
Minister Cezary Grabarczyk nie został odwołany z funkcji ministra infrastruktury. Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności dla niego.
Czytaj więcej >>>
9.02
We wtorek po godz. 9 Sejm wznowił posiedzenie. W porannym bloku głosowań posłowie zdecydują o losach wniosku PiS o odwołanie ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka.
9.00
Maciej Łopiński, który był ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ocenia, że debaty telewizyjne z udziałem liderów politycznych należy traktować jako show medialne. Kandydat do Sejmu z ramienia PiS powiedział w radiowej Trójce, że nie należy przywiązywać zbyt dużej wagi do telewizyjnych debat.
Czytaj więcej >>>
8.00
Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak mówił w Sygnałach Dnia w Jedynce, że jego partia niczego nie wyklucza i jest nadal otwarta na rozmowy. Dodał jednak, że powinny one się odbyć w Centrum Programowym.
Czytaj więcej >>>
7.30
Szef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Błaszczak, który był gościem Sygnałów Dnia, uważa, że minister infrastruktury Cezary Grabarczyk jest nieudolny. Sejm będzie głosować dziś nad wnioskiem o wotum nieufności dla ministra.
Czytaj więcej >>>
7.20
- Przyjmuję warunek min. Anny Fotygi. Dostaliśmy zaproszenie do debaty w Szkole Wyższej Prawa i Dyplomacji w Gdyni. Pani minister, Pani ruch - pisze na Facebooku Radosław Sikorski.
Czytaj więcej >>>
6.11
Sejm ma dziś głosować nad wnioskiem Prawa i Sprawiedliwości o odwołanie ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka. Debata na ten temat odbyła się w poniedziałek. PiS zarzucało ministrowi głównie nieudolność oraz, że zmarnował cywilizacyjną szansę Polski.
REKLAMA
6.00
PiS chce debaty, ale tylko u siebie. Podczas poniedziałkowego spotkania szefów sztabów wyborczych zapadła decyzja, że odbędą się debaty programowe polityków z wyjątkiem PiS. Pierwsza w najbliższy piątek w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego - pisze "Gazeta Wyborcza".
5.30
Jak się inwestuje na Warmii i Mazurach? Platforma musi się tłumaczyć z inwestycji opłacanych z budżetu unijnego. PSL i SLD wyłapują każdą wpadkę partii rządzącej do walki politycznej - pisze "Gazeta Wyborcza".
5.00
Gospodarka, rolnictwo, polityka zagraniczna, infrastruktura i służba zdrowia - na takie tematy będą rozmawiać politycy partii startujących w wyborach parlamentarnych: PO, PSL-u, SLD i PJN. Przedstawiciele czterech partii porozumieli się w sprawie łącznie sześciu debat. Nie weźmie w nich jednak udziału Prawo i Sprawiedliwość, dla którego warunki okazały się nie do przyjęcia.
4.00
Janusz Korwin-Mikke zagrożony. Pod listami Kongresu Nowej Prawicy brakuje podpisów. Zyska na tym PiS - zastanawia się "Gazeta Wyborcza". W poniedziałek polityk alarmował na Twitterze: "Niestety: z podpisami jest BARDZO źle".
3.00
PiS wymyślił sobie koalicję z biskupami? - pyta "Gazeta Wyborcza". Jak twierdzi szef Prawa i Sprawiedliwości dwaj biskupi udzielili jego partii poparcia. Jednak, jak wynika z informacji gazety, duchowni nic o tym nie wiedzą.
Czytaj więcej >>>
2.00
Dwie drużyny, wiele frakcji - tytułuje artykuł "Rzeczpospolita". Wśród nieformalnych grup w PO wymienia Schetynowców z Grzegorzem Schetyną na czele, Spółdzielnię z Cezarym Grabarczykiem, Transferowcy z Bartoszem Arłukowiczem. Po drugiej stronie barykady politycznej uplasował się Zakon PC z Adamem Lipińskim, Ziobryści ze Zbigniewem Ziobro i Rodzina Radia Maryja z Anną Sobecką. Więcej o wojnie o miejsca na listach w PO i PiS w dzienniku.
1.00
PiS: marnujecie, PO: budujemy. Zdaniem posła PiS Zbigniewa Girzyńskiego Platforma "poniosła porażkę" i powinna odwołać ministra infrastruktury. Cezarego Grabarczyka bronił w Sejmie premier, mówiąc, że "żeby coś budować, trzeba budować, a nie gadać". Więcej w "Gazecie Wyborczej".
IAR, PAP, "Gazeta Wyborcza", "Rzeczpospolita", Twitter, Facebook/ sm, aj
REKLAMA