CBA odwołuje się od decyzji ws. Poczty Polskiej

CBA złożyło do warszawskiego sądu okręgowego zażalenie na decyzję prokuratury o odmowie wszczęcia śledztwa ws. przetargu na odzież dla pracowników Poczty Polskiej.

2011-08-30, 12:38

CBA odwołuje się od decyzji ws. Poczty Polskiej
Poczta Polska. Foto: Wikimedia Commons CC / burts

Posłuchaj

Rzecznik CBA Jacek Dobrzyński podkreśla, że prokuratorskie śledztwo ma większe możliwości wykrycia nieprawidłowości niż działania kontrolne Biura.
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem rzecznika CBA Jacka Dobrzyńskiego, wszczęcie takiego postępowania jest niezbędne, ponieważ "czynności kontrolne nie dają w pełni takich możliwości jak czynności śledcze".

- Do CBA docierały pewnego rodzaju sygnały o nieprawidłowościach przy pocztowych przetargach. Dlatego też weryfikując te informacje od grudnia najpierw analizowaliśmy, a w konsekwencji tego w lutym wszczęliśmy kontrolę wybranych zamówień publicznych ogłaszanych, udzielanych i realizowanych w latach 2007-2010 przez Pocztę Polską. Podczas kontroli agenci CBA ujawnili fakty przemawiające za tym, że mogło dojść o naruszenia lub złamania prawa - dodał Dobrzyński.


Zawiadomienia CBA dotyczące przetargu na czapki, kurtki i spodnie dla pracowników Poczty trafiło do warszawskiej prokuratury okręgowej. W połowie sierpnia uznała ona, że podczas tego zakupu nie doszło do popełnienia przestępstwa i odmówiła wszczęcia śledztwa.

Doszło do przekroczenia uprawnień?

Według ustaleń CBA w trakcie procedury przetargowej doszło do nieprawidłowości - m.in. zawyżona została cena kupowanych rzeczy. Z zawiadomienia Biura wynikało też, że mogło dojść do przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie tego przetargu.

REKLAMA

Prokurator przeanalizował materiały przekazane przez CBA i przesłuchał agenta, który prowadził kontrolę w Poczcie Polskiej. Stwierdził jednak, że nie zostały wyczerpane znamiona popełnienia przestępstwa. Z uzasadnienia odmowy wszczęcia śledztwa wynika też, że podczas przetargu działano zgodnie z procedurami obowiązującymi w Poczcie, a najtańsza oferta nie została wybrana, ponieważ zawierała błędy, które zgodnie z prawem ją wykluczały.

 

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

 

REKLAMA

W ubiegłym roku warszawska prokuratura umorzyła śledztwo w innej sprawie dotyczącej nieprawidłowości, do których miało dochodzić w Poczcie Polskiej. Było ono efektem m.in. raportu NIK i doniesienia związków zawodowych; prokuratorzy stwierdzili, że nie doszło do wyczerpania znamion przestępstwa.

Pod koniec 2009 r. Solidarność wysłała do prokuratury, CBA i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego listy z zarzutami kierowanymi pod adresem zarządu Poczty Polskiej. Według związkowców władze firmy działały na jej szkodę i oddawały rynek konkurencji. W doniesieniach była też mowa m.in. o zbyt kosztownych przetargach i nieprawidłowościach w informatyzacji firmy.

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej