Donald Tusk i Jarosław Kaczyński na Westerplatte

72 lat temu hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę. Na Westerplatte odbyły się uroczyste obchody 72. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej.

2011-09-01, 18:14

Donald Tusk i Jarosław Kaczyński na Westerplatte
Nabrzeże Obrońców Westerplatte. Foto: Wikipedia/Henryk Kotowski Kotoviski

Posłuchaj

Jarosław Kaczyński: przemówienie papieża w dużej mierze ukształtowało Lecha Kaczyńskiego jako urzędnika publicznego
+
Dodaj do playlisty

Pierwszym punktem uroczystości na Westerplatte była rekonstrukcja historyczna obrony Westerplatte w reżyserii Bogusława Wołoszańskiego. Przedstawiała ona pierwsze minuty obrony polskiej placówki.

Nie dopuścić do powtórki z historii

Donald Tusk w okolicznościowym przemówieniu mówił, że pamięć o drugiej wojnie światowej powinna być fundamentem przesłania, iż Polska nie może być bezsilna. Szef rządu podkreślił, że nasza duma narodowa nie może się opierać tylko na pamięci o przeszłości. Dodał, że Polska musi tak wykorzystać obecny czas, aby już nigdy nie zdarzyło się to, co w 1939 roku.

/

Premier podkreślił, że nasz kraj nie może być bezsilny wobec zagrożeń. Donald Tusk podkreślił, że rządzący odpowiadają za to, aby Polacy potrafili trzymać wojnę daleko od swych granic, a w razie konieczności bohaterstwu żołnierza towarzyszyły nowoczesny sprzęt, odpowiedzialne dowództwo i dobra polityka.

REKLAMA

List od prezydenta

Specjalny list z okazji 72. rocznicy wybuchu wojny wystosował prezydent Bronisław Komorowski. List odczytał minister Sławomir Nowak. Prezydent oddał hołd walczącym na Westerplatte, obrońcom Poczty Gdańskiej i bohaterom innych bitew września 1939.

Podkreślił, że Westerplatte, setki miejsc kaźni rozsianych po całej Ziemi, a także powstające w Gdańsku Muzeum Drugiej Wojny Światowej powinny być przestrogą dla obecnych i przyszłych pokoleń.

- Nigdy więcej nieludzkich reżimów! Nigdy więcej naród przeciwko narodowi! - napisał prezydent Komorowski.

Modlitwa za poległych

Metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź podczas uroczystości zmówił krótką modlitwę o spokój dusz obrońców Westerplatte. W okolicznościowym przemówieniu powiedział, że we wrześniu 1939 roku i przez lata wojny ujawniła się "tajemnica zła". Podziękował Bogu za tych, którzy ofiarowali życie za ojczyznę, nie zwątpili w jej sens, a także w sens miłości i braterstwa.

REKLAMA

Arcybiskup wspomniał też wizytę Jana Pawła II na Westerplatte i jego słowa "Każdy ma swoje Westerplatte".

"Każdy ma swoje Westerplatte"

Po południu odwiedził Westerplatte Jarosław Kaczyński. Prezes PiS mówił, że Westerplatte to "lekcja odpowiedzialności, prawdy i odwagi". Jarosław Kaczyński złożył kwiaty pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża w Gdańsku.

W okolicznościowym przemówieniu Jarosław Kaczyński odwoływał się do Jana Pawła II i swojego tragicznie zmarłego brata, Lecha Kaczyńskiego. Przypomniał, że w 1987 roku papież-Polak skierował do młodzieży w Gdańsku przemówienie nawiązujące do wydarzeń z 1939 roku. Jego zdaniem, przesłanie "Każdy ma swoje Westerplatte" trafiło nie tylko do młodych, ale też do dorosłych, w tym do jego brata.

REKLAMA

/

Prezes PiS przekonywał, że przemówienie papieża-Polaka w dużej mierze ukształtowało jego brata jako urzędnika publicznego. Jak mówił Jarosław Kaczyński, Lech Kaczyński przez wiele lat znosił napór nieustannych ataków, przed którym nie chroniły go nawet najwyższe urzędy. Zdaniem prezesa PiS, jego brat znosił ten ataki, ponieważ wziął na poważnie przesłanie Jana Pawła II z 1987 roku.

Prezydent oddał hołd harcerzom

Prezydent Bronisław Komorowski odwiedził natomias Katowice. Podkreślił tam, że śląscy patrioci także walczyli o niepodległość Polski. Prezydent oddał hołd harcerzom poległym we wrześniu 1939 roku pod Wieżą Spadochronową.

Bronisław Komorowski mówił, że pamięć o tamtych wydarzeniach jest niezwykle ważna - zwłaszcza gdy niektórzy podają w wątpliwość patriotyzm Ślązaków. Dlatego - w opinii prezydenta - ważne jest odwoływanie się do tradycji Wieży Spadochronowej i harcerzy, którzy w 1939 roku walczyli o polski Śląsk.

Prezydent mówił, że to miejsce jest uświęcone harcerską krwią. W jego opinii, o wydarzeniach spod Wieży Spadochronowej pamiętamy mimo porażki.

REKLAMA

W pierwszych dniach II wojny światowej harcerze z Katowic stawili opór wkraczającym do miasta oddziałom Wehrmachtu. Opór obrońców wieży złamał ostrzał niemieckiej ciężkiej artylerii.

 

 

II wojna światowa - największy konflikt zbrojny w historii ludzkości, trwający ponad sześć lat, pochłonął ponad 55 milionów ludzkich istnień. 1 września 1939 roku o 4:40 rano wojska niemieckie uderzyły na Polskę na całej długości polsko-niemieckiej granicy. Atak był wspomagany nalotami bombowymi na większość miast polskich, węzłów kolejowych i osiedli fabrycznych. Jak ustalili historycy, pierwszym celem niemieckich nalotów w Polsce był szpital i kolegiata w Wieluniu. O 4.45 Niemcy zaatakowali Westerplatte.

REKLAMA

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej