Europosłowie przyznają: dysproporcje pozostaną
Walczyliśmy o to, by środki, w przeliczeniu na hektar, dla rolników z nowych krajów członkowskich były podobne do tego, co mają Francuzi czy Niemcy - mówi Wojciech Olejniczak.
2011-09-13, 20:30
Posłuchaj
Zobacz galerię dzień na zdjęciach>>>
- Życzylibyśmy sobie, by było równo dla wszystkich, ale w nowym budżecie unijnym tych pieniędzy dla polskich rolników nie będzie więcej, niż dotychczas - powiedział euro deputowany SLD w radiowej Trójce.
Jego zdaniem zapisy w projekcie nowej wspólnej polityki rolnej, który ma być oficjalnie przedstawiony 12 października, nie gwarantują zmniejszania różnic w wysokości dopłat bezpośrednich dla rolników ze starych i nowych państw członkowskich.
Czesław Siekierski (europoseł PSL) przyznał, że budżet na lata 2013-20 nie jest zły, ale też nie napawa optymizmem. - Poziom nakładów na rolnictwo w Unii jest mniejszy w porównaniu do poprzedniego budżetu, pojawia się więc problem, jak podzielić pieniądze - powiedział w "Pulsie Europy".
REKLAMA
Dodał, że wzrost w I filarze, który oznacza dopłaty bezpośrednie, będzie niski, ale w II filarze, związanym z nakładami na rozwój rolnictwa uzyskujemy bardzo wysokie środki.
Trójka/ asz/ aj
REKLAMA