XV Festiwal Nauki coraz bliżej
Ponad 600 wykładów, pokazów, debat i wycieczek czeka na gości XV Festiwalu Nauki, który w piątek rozpoczyna się w Warszawie. Impreza potrwa do 25 września.
2011-09-14, 15:00
W tym roku na festiwalowych gości będzie czekać m.in. siedem debat głównych, ponad 100 spotkań w ramach tzw. klubów młodzieżowych i 200 spotkań weekendowych, podczas których będzie można przeprowadzić własne - czasami nawet bardzo skomplikowane - doświadczenia.
Jak zapewniają organizatorzy, program ułożono tak, aby każdy, bez względu na wiek, mógł znaleźć dla siebie coś interesującego. Nie zabraknie więc atrakcji dla zainteresowanych naukami ścisłymi oraz humanistycznymi. W programie przygotowano spotkania otwarte dla wszystkich oraz takie, które są skierowane do określonych grup wiekowych.
Oficjalnie festiwal zainauguruje piątkowa debata "Dwie Polski, a może więcej", podczas której prof. Henryk Samsonowicz i prof. Janusz Tazbir zastanowią się, jakie były przez wieki linie zasadniczych podziałów wśród Polaków, czy podział polityczny miał swój terytorialny wyraz i czy był związany z różnicami cywilizacyjnymi.
Podczas pozostałych debat głównych będzie się można dowiedzieć, czy polska agresja w życiu publicznym jest czymś wyjątkowym; dlaczego Maria Skłodowska-Curie była wielką uczoną; jak działa mózg i czego boimy się bardziej: ciemności czy promieniowania.
REKLAMA
Profesorowie Witold Orłowski i Włodzimierz Siwiński powiedzą, czym jest rynek finansowy, a znani chemicy i fizycy wyjaśnią, na czym polega wyjątkowość grafemu.
Najmłodsi goście podczas Festiwalu Nauki Małego Człowieka, organizowanego przez Sanofi Aventis, dowiedzą się np., z czego zbudowana jest skóra, po co nam rzęsy, dlaczego ruszamy językiem. Specjalnie dla dzieci przygotowano również "Piknik Geologiczny" i "Artystyczny Mikrokosmos", czyli zajęcia, podczas których mali pasjonaci nauki "zanurzą się w mikrokosmosie dźwięków i barw".
W weekend 24 i 25 września warszawskiej imprezie będą towarzyszyły: coroczny Festiwal Nauki w Jabłonnie i organizowany po raz pierwszy Festiwal Nauki w Otwocku.
Szczegółowy program festiwalu jest dostępny na stronie: www.festiwalnauki.edu.pl
dp
REKLAMA
REKLAMA