Kłopoty polskich himalaistów na szczycie Makalu

Trzech polskich himalaistów wyczerpanych podejściem na wysokość 8463 metrów utknęło na szczycie Makalu. Ogłoszono akcję ratunkową, jednak ostatecznie udało im się zejść do najwyższej bazy o własnych siłach.

2011-10-04, 13:46

Kłopoty polskich himalaistów na szczycie Makalu
. Foto: Fot. Ben Tubby/Wikimedia Commons

Ich kolega i doświadczony himalaista doktor Robert Szymczak wysłał apel o pomoc do ExplorersWeb, serwisu zrzeszającego profesjonalnych himalaistów. Prosił o pilną akcję ratunkową zaaklimatyzowanych już himalaistów, alarmując że sami są zbyt wykończeni wejściem w piątek na szczyt Makalu, żeby zejść na dół.

Artur Hajzer, Tomasz Wolfart i Maciej Stańczak byli wówczas członkami jedynej ekspedycji na górze, a kontakt radiowy był niemal nieosiągalny. Wysłano śmigłowiec ratunkowy z pięcioma Szerpami (miejscowy lud nepalski, bez którego pomocy nikt nie idzie w Himalaje), a drugi miał wyruszyć we wtorek. Szerpowie nie byli jednak zaaklimatyzowani, stąd apel Szymczaka o udział ratowników gotowych do wejścia na wysokość 7200 metrów (obóz C3) natychmiast.

Ostatecznie jednak wszystkim trzem Polakom udało się wyruszyć na dół o własnych siłach. Część przebywa w obozie C2, gdzie są Szerpowie i inni himalaiści, w tym Polak Kacper Tekiela, który nie uczestniczył w podejściu na sam szczyt. Stańczakowi podano tlen i leki, które zaaplikował doktor Szymczak. W razie czego Szerpowie mają ze sobą także worek Gamowa, czyli przenośną komorę hiperbaryczną. Tomasz Wolfart w towarzystwie przybyłego na pomoc Szerpy wyszedł z obozu II (6500 m) i jeszcze we wtorek powinien dojść do bazy położonej na wysokości 5600 m. Jest tam helikopter gotów zabrać ich do Kathmandu w razie potrzeby.

Było to pierwsze od 24 lat i piąte w historii wejście polskich wspinaczy na tę górę bez aparatów tlenowych. Ośmioosobowa wyprawa wyruszyła do Nepalu 20 sierpnia. Wcześniej z powodów zdrowotnych do kraju powrócił Jacek Groń. Członkiem zespołu jest ponadto Tomasz Chwastek.

REKLAMA

Wyprawa odbywa się w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-201. Wspierają ją: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki i marka Hi Mountain.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH

PAP, ExplorersWeb, sg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej