Dziwisz: całe życie Jana Pawła II było modlitwą

2011-10-09, 16:37

Dziwisz: całe życie Jana Pawła II było modlitwą
Kardynał Stanisław Dziwisz. Foto: Bartosz Staszewski, PRS Team.net/Wikimedia Commons

Dzień Papieski jest okazją do dziękowania Bogu za Jana Pawła II, który Boże miłosierdzie uczynił rysem swojego długiego pontyfikatu - mówi metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz.

Posłuchaj

Kardynał Stanisław Dziwisz: całe życie Jana Pawła II było modlitwą
+
Dodaj do playlisty

Całe życie błogosławionego Jana Pawła II było jedną wielką modlitwą - mówił kardynał Stanisław Dziwisz podczas mszy z okazji Dnia Papieskiego odprawionej w Kościele Relikwii w Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się” w Łagiewnikach.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Życie bez Stwórcy?

Metropolita krakowski podkreślił, że Bóg chce być w centrum wszystkich ludzkich spraw: trosk i smutków, radości i nadziei. - Ale czy zawsze tak jest? Czy nie tworzymy sobie przestrzeni, do których On nie ma dostępu - pytał kardynał Dziwisz dodając, że chodzi zarówno o przestrzenie naszego życia osobistego jak i społecznego czy politycznego.

- Może nam towarzyszy pokusa by urządzić sobie życie bez Stwórcy? Bez odniesienia do Jego przykazań, bez przyjęcia Ewangelii jako zasadniczego programu życia i postępowania - pytał hierarcha dodając: "jesteśmy świadomi, że koncepcja życia jakby Bóg nie istniał - przenika dziś sfery naszego życia osobistego, rodzinnego, społecznego i międzynarodowego".

Prawda o miłości Boga

Metropolita krakowski przypomniał także, że to w Krakowie i Łagiewnikach Jan Paweł II uczył się prawdy o miłości Boga, m.in. jako robotnik, modląc się w kaplicy Jezusa miłosiernego. Kardynał Dziwisz podkreślił, że to właśnie dzięki papieżowi-Polakowi orędzie świętej siostry Faustyny dotarło do Kościoła na całym świecie.

Metropolita krakowski wyraził również przekonanie, że Dzień Papieski jest także okazją do dziękowania Bogu za Jana Pawła II, który Boże miłosierdzie uczynił rysem swojego długiego pontyfikatu. Przypomniał też słowa papieża Benedykta XVI, który powiedział, że to Jan Paweł II przywołał nam orędzie miłosiernego Chrystusa, objawione świętej Faustynie.

- Zachęcał, byśmy je nieśli całemu światu w obliczu zła, które w sercach ludzkich wciąż sieje tak wielkie spustoszenie. Jest to zadanie tym bardziej aktualne - mówił kardynał Dziwisz dodając: "bądźmy świadkami miłosiernej miłości Boga".

Człowiek modlitwy

Metropolita krakowski zwrócił także uwagę, że podczas tegorocznego Dnia Papieskiego, z bogatej osobowości Jana Pawła II wydobywamy prawdę, że był o człowiekiem modlitwy i ten rys jego postawy "rzucał się wszystkim w oczy".

- Modlił się od swojej młodości, modlitwy nauczył go ojciec, szczególnie modlitwy do Ducha Świętego, której nigdy nie zapomniał - mówił kardynał Dziwisz. - Byłem świadkiem modlitwy metropolity krakowskiego i Ojca Świętego: mogę zaświadczyć - całe jego życie było jedną wielką modlitwą. Zjednoczeniem z Panem. Kontemplatywne przeżywanie wszystkich spraw nadawało ton i głębię przedsięwzięciom i pracom Jana Pawła II. Żył dla Boga, a Bóg posyłał go do ludzi jako pasterza, przewodnika i świadka rzeczywistości, którą sam żył - mówił kardynał Dziwisz.

Żywy pomnik Jana Pawła II

Nawiązując do zbiórki prowadzonej w Dniu Papieskim na rzecz podopiecznych Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, metropolita krakowski przypomniał, że Jan Paweł II wymagał od młodych, by byli ludźmi prawdy.

- Widział w nich młode oblicze odradzającego się stale Kościoła, który nie jest wolny od słabości i grzechów swoich członków, ale przecież jest święty dzięki obecności swojego założyciela - Jezusa Chrystusa - mówił metropolita krakowski. Kardynał Dziwisz zaapelował także - w imieniu błogosławionego Jana Pawła II - do ofiarności na rzecz stypendystów fundacji.

- To żywy pomnik Jana Pawła II. Intelektualna i duchowa formacja nowego pokolenia. To najlepsza inwestycja, jaka możemy podjąć, bo to inwestycja w człowieka i w naszą wspólną przyszłość - mówił hierarcha.

Metropolita krakowski podkreślił także, że "beatyfikacja Jana Pawła II odsłoniła przed Kościołem i światem sekret jego życia i służby: jego świętość, życie z Bogiem i dla Boga" i dodał, że podobny ideał staje przed każdym z nas. - Odpowiedź należy do nas - mówił kardynał Dziwisz dodając: "niech w podjęciu decyzji pomoże nam ten, który 33 lata temu wołał do całego świata: otwórzcie na ościerz drzwi Chrystusowi, i który sam otwierał na ościerz Chrystusowi drzwi swojego serca, całego Kościoła i świata".

Kardynał Stanisław Dziwisz zaapelował także do Polaków w kraju i za granicą o życzliwość dla powstającej ku czci błogosławionego Jana Pawła II świątyni w Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się" w Łagiewnikach.

IAR,kk

Polecane

Wróć do strony głównej