X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dzień nauczyciela. Kwiaty i medale dla belfrów

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2011 07:09
14 października jest obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, czyli Dzień Nauczyciela. We wszystkich szkołach będą dziś organizowane uroczyste apele.
Audio
  • Sławomir Broniarz: to trudny, ale niezwykle wdzięczny zawód
14 października obchodzimy Dzień Nauczyciela
14 października obchodzimy Dzień NauczycielaFoto: Glow Images/East News

Podczas nich nauczyciele będą odznaczani i nagradzani przez swoich przełożonych, a uczniowie będą im wręczać kwiaty i upominki.

Obejrzyj galerię: Dzień na Zdjęciach >>>

Nauczyciele to jedyna grupa zawodowa, która w czasie rządów Donalda Tuska otrzymała podwyżki - średnio o 40 procent. Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz zwraca jednak uwagę, że te podwyżki były tak naprawdę wyrównaniem wieloletnich zaległości, a te wynagrodzenia i tak nadal sa niskie. Dla przykładu podaje, że zarobki nauczyciela stażysty to 1300 złotych na rękę, co skutecznie zniechęca młodych ludzi do robienia kariery w tym zawodzie. Zarobki nauczycieli w Europie Zachodniej są kilkakrotnie wyższe.

Czas pracy

Minister edukacji Katarzyna Hall podczas swojego urzędowania dołożyła nauczycielom dwie godziny pracy, które powinni wykorzystywać na pracę z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Tymczasem z raportu opublikowanego przez OECD wynika, że polscy nauczyciele spędzają przy tablicy 489 godzin rocznie, co daje 2 godziny i 42 minuty dziennie. Średnia europejska wynosi 779 godzin. Zdaniem Sławomira Broniarza te dane nie uwzględniają rzeczywistego czasu poświęcanego przez pedagogów: Z danych Instytutu badań Edukacyjnych wynika, że polski nauczyciel na pracy z uczniem może spędzać nawet do 30 godzin tygodniowo, a do tego należy doliczyć czas związany z dokształcaniem się, biurokracją i przede wszystkim przygotowywaniem się kolejnych zajęć.

Problem demograficzny

Minister Hall zwraca uwagę, że ostatnio zmieniają się warunki pracy nauczycieli. Szkoły są coraz lepiej wyposażone, a rozwojowi uczniów sprzyjają mniej liczne klasy. W szkołach podstawowych jest to już niewiel ponad 20 dzieci w klasie. Zwraca jednak uwagę, że do Polski zbliża się potężny problem demograficzny związany ze spadającą liczną dzieci w rocznikach.

W Polsce nadal jest ponad pół miliona nauczycieli, podczas gdy liczba uczniów w szkołach w ciągu kilkunastu lat zmalała o ponad milion. Zdaniem Sławomira Broniarza problem demograficzny jest największym wyzwaniem nadchodzących lat. Jego zdaniem można pomyśleć o zaangażowaniu nauczycieli w prace z dorosłymi, osobami starszymi czy niepełnosprawnymi. Musieliby mieć jednak zagwarantowane świadczenia z tytułu zatrudnienia w szkole.

Minister edukacji Katarzyna Hall wręczy odznaczenia państwowe i medale komisji edukacji narodowej osobom zasłużonym dla oświaty. Uroczystość w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów rozpocznie się o godzinie 12:00.

Dzień Edukacji Narodowej wprowadzono 28 lat temu. Wcześniej przez dziesięć lat święto nosiło nazwę Dnia Nauczyciela. Obchodzone jest w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1773 roku.

IAR, to

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piąty stopień zawodowy dla nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2011 07:21
Związek Nauczycielstwa Polskiego chce wprowadzenia kolejnego stopnia awansu zawodowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy dzwonek. Co nowego czeka uczniów?

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2011 10:44
Prawie 5,5 miliona uczniów rozpoczyna nowy rok szkolny.
rozwiń zwiń