ETA składa broń. Koniec zamachów w Hiszpanii?
Baskijska organizacja terrorystyczna ogłosiła zakończenie walki zbrojnej miesiąc przed hiszpańskimi wyborami parlamentarnymi.
2011-10-20, 17:57
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
W oświadczeniu, które ETA nazwała "historycznym", organizacja "ostatecznie i zdecydowanie" zobowiązała się do zakończenia konfliktu zbrojnego. Zaapelowała do rządów "Hiszpanii i Francji, by zapoczątkowały proces bezpośredniego dialogu", mającego na celu przezwyciężenie skutków konfliktu. ETA wezwała także społeczność baskijską, by "zaangażowała się w ten proces".
ETA nawiązała też do międzynarodowej konferencji na rzecz pokoju, która w poniedziałek odbyła się w San Sebastian, w Kraju Basków. Jej uczestnicy, m.in. były premier Irlandii Bertie Ahern, w specjalnej rezolucji zaapelowali do organizacji, by zaprzestała przemocy i podjęła dialog z rządami w Madrycie i Paryżu.
To inicjatywa "o dużym znaczeniu politycznym" - oceniła ETA, dodając, że rezolucja "łączy elementy służące kompleksowemu rozwiązanie konfliktu". Według organizacji, ten sposób rozwiązania konfliktu popiera większość społeczeństwa baskijskiego i społeczności międzynarodowej.
REKLAMA
ETA (Euskadi Ta Askatasuna - Kraj Basków i Wolność) powstała 31 lipca 1959 roku. Od rozpoczęcia przez nią działalności zbrojnej w 1968 roku w zamachach przeprowadzonych przez ETA zginęło 858 osób: wojskowych, członków Gwardii Cywilnej, policjantów, polityków, sędziów, a także setki przypadkowych osób. ETA walczy o niepodległość Baskonii, regionu położonego na pograniczu Hiszpanii i Francji.
W 2001 roku ETA została umieszczona na liście organizacji terrorystycznych Unii Europejskiej i USA.
aj
REKLAMA