Polska chce, by decyzję podjęła "27"
Unia próbuje ratować euro, Grecję i swoją przyszłość. O kryzysie Unia rozmawia na dwóch szczytach - w jednym z nich wezmą udział tylko przywódcy grupy euro.
2011-10-23, 13:40
Posłuchaj
13:40
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek uważa, że decyzje w sprawie walki z kryzysem powinny zapadać w gronie wszystkich przywódców unijnych, a nie tylko strefy euro. Jerzy Buzek podkreślił, że europarlament nie chce dopuścić do powstania Europy dwóch prędkości. Istnieje obawa, że decyzje w sprawach, o których dziś na szczycie w Brukseli rozmawiają szefowie państw i rządów 27 państw, będą podejmowane w środę w czasie spotkania jedynie Eurogrupy. W opinii Jerzego Buzka, tak nie powinno być.
13:20
REKLAMA
Czeski minister finansów Miroslav Kalousek przygotowuje scenariusze kryzysowe na wypadek braku porozumienia w sprawie pomocy bankom europejskim. Zdaniem czeskiego ministra - kryzys 2009 roku był niczym wobec tego, co nadejdzie, jeśli Unia nie znajdzie rozwiązania.
12:53
REKLAMA
Zmiana unijnych traktatów nie jest rozwiązaniem - powiedział premier Szwecji Fredrik Reinfeldt. - Wprowadzanie zmian do traktatów zabiera dużo czasu, nie przesądza o rezultacie i niesie ryzyko niestabilności w wielu krajach - powiedział dziennikarzom przed rozpoczęciem szczytu UE premier Szwecji, pozostającej poza strefą euro.
Zmianę traktatów UE zaproponowali m.in. Niemcy. Szwecja jest też przeciwko euroobligacjom.
prsa:repo
Premier Szwecji Frederik Reinfeldt, fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND
REKLAMA
12:19
- Jasne jest, że kryzys (zadłużeniowy) nie jest grecki. Chodzi o kryzys europejski. Nadszedł więc czas abyśmy my, Europejczycy, podjęli rozstrzygające i skuteczne kroki - powiedział premier Grecji Jeorjos Papandreu, który przybył na szczyt UE do Brukseli.
W czwartek parlament Grecji zatwierdził rządowy plan oszczędności budżetowych, przewidujący redukcję płac i zwiększenie podatków, co jest koniecznym warunkiem otrzymania pomocy finansowej z zewnątrz.
REKLAMA
REKLAMA
fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND
12:15
Premier Wielkiej Brytanii David Cameron, jak powiedziały PAP źródła unijne, spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem w niedzielę rano tuż przed szczytem. Dodały, że do spotkania doszło z inicjatywy Brytyjczyków.
Przypomnimy: W Brukseli rozpoczął się w niedzielę szczyt UE, który po obiedzie będzie kontynuowany w formacie tylko 17 przywódców strefy euro. Ma być omawiany plan ratunkowy w kryzysie. Dodatkowo, jak dowiedziało się Polskie Radio, przywódcy eurogrupy mają zgodzić się na rozpoczęcie reform zacieśniających współpracę wyłącznie w gronie 17. państw ze wspólną walutą.
REKLAMA
11:45
Szef europarlamentu Jerzy Buzek na Twitterze: to nie jest zwykła Rada Europejska. Mamy do czynienia z nadzwyczajną sytuacją, jeśli chodzi o gospodarkę i finanse Unii Europejskiej.
REKLAMA
11:16
Polska zabiega o to, by środowy szczyt Unii Europejskiej w Brukseli odbył się z udziałem wszystkich 27 państw Wspólnoty, a nie tylko Eurogrupy - dowiedziało się Polskie Radio. Podobne stanowisko ma Wielka Brytania.
REKLAMA
10: 42
„Nowe imperium euro. Spisek w Brukseli” – tak tytułuje brytyjski „Daily Telegraph” swój artykuł o szczycie Unii Europejskiej. Według gazety przywódcy unijni chcą stworzyć osobne „ministerstwo skarbu”, które miałoby nadzorować podatki i wydatki 17 krajów strefy euro.
Według autorów artykułu taką propozycję wysunął Herman Van Rompuy, przewodniczący Rady Europejskiej. Dziennikarze zauważają, że takie rozwiązanie pozostawia na marginesie „Zjednoczonych Stanów Europy” Wielką Brytanię. (New euro 'empire' plot by Brussels).
REKLAMA
10:00
Rozpoczyna się szczyt unijnej "27". - To najważniejsza Rada Europejska od lat - w związku z sytuacją kryzysową - oceniał w sobotę premier Donald Tusk. Według niego szczyt UE nie zakończy jednak ostatecznie kryzysu euro, ale - jak zapewniał - przyniesie efekty.
REKLAMA
09:18
Premier Donald Tusk jest już w Brukseli, gdzie weźmie udział w rozpoczynającym się o godzinie 10.00 szczycie Unii Europejskiej.
Przywódcy państw i rządów mają uzgodnić rozwiązania dotyczące strefy euro, które pozwolą uspokoić rynki finansowe. Unijni dyplomaci oczekują, że szczyt zajmie się też zmianą traktatu UE, tak by umożliwić większą integrację eurolandu, ale - ich zdaniem - decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadnie. Polska - tak jak Komisja Europejska - jest przeciwna tworzeniu nowych instytucji tylko dla strefy euro, co powiększyłoby podziały w UE.
REKLAMA
09:00
Spór między Francją a Niemcami dotyczy m.in. europejskiego funduszu ratunkowego. Trzeba go wzmocnić, bo w kolejce po pomoc mogą ustawić się kolejne zagrożone kraje takie jak Włochy, czy Hiszpania. Francja i Niemcy mają różne pomysły na to, jak to zrobić.
REKLAMA
08:20
Prezydent Francji Nicolas Sarkozy i kanclerz Niemiec Angela Merkel uspokajali wieczorem przed szczytem w Brukseli, że osiągnięto "postęp" w negocjacjach na temat tego, jak powstrzymać rozprzestrzenianie się kryzysu zadłużeniowego w strefie euro. - Rozwiązanie musi być znalezione - podkreślał Sarkozy.
REKLAMA
07:25
Przywódcy eurogrupy mają w niedzielę zgodzić się na rozpoczęcie reform zacieśniających współpracę wyłącznie w gronie 17. państw ze wspólną walutą. Czy to początek budowy Europy dwóch prędkości?
REKLAMA
07:00
W Brukseli o godzinie 10 odbędzie się szczyt przywódców 27 państw Unii Europejskiej, czyli Rada Europejska, z udziałem premiera Donalda Tuska.
Następnie (od godz. 16) będą toczyć się rozmowy w gronie 17 państw strefy euro.
REKLAMA
Głównymi tematami spotkań będą sposoby powstrzymania kryzysu w strefie euro oraz ratowanie bankrutującej Grecji.
REKLAMA
IAR, PAP, polskieradio.pl, agkm
REKLAMA