130 świeczek na torcie urodzinowym Pablo Picasso

25 października mija 130. rocznica urodzin Pabla Picassa, hiszpańskiego malarza, rzeźbiarza i grafika, uznawanego za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku.

2011-10-25, 00:20

130 świeczek na torcie urodzinowym Pablo Picasso
Pablo Picasso. Foto: fot. youtube.com

Picasso dał początek kubizmowi - stylowi, który stał się jednym z ważniejszych kierunków modernistycznych pierwszej połowy ubiegłego wieku. Za manifest kubizmu uważana jest premiera utworu scenicznego "Parady" do libretta Jeana Cocteau,  do którego scenografię zaprojektował Picasso. Wystawiono go w 1917 roku.

Picasso zasłynął jednak przede wszystkim jako autor tak głośnych dzieł jak: "Panny z Avignon", "Guernica "i "Płacząca kobieta". Pierwszy obraz przedstawia pięć prostytutek z ulicy w Barcelonie, blisko której mieszkał artysta. Picasso namalował go w 1907 roku, a obecnie należy do najcenniejszych dzieł nowojorskiego Museum of Modern Art.

W lipcu 2007 roku w setną rocznicę namalowania obrazu amerykański "Newsweek" nazwał go "najbardziej wpływowym dziełem sztuki ostatnich 100 lat". Najsłynniejszym dziełem Picassa pozostaje jednak namalowana 30 lat później "Guerenica" - obraz zamówiony i opłacony przez rząd republikański, będący wyrazem hołdu złożonego miastu Guernica, które w kwietniu 1937 podczas wojny domowej zostało zbombardowane.

REKLAMA

Mural
Mural w Guernice przedstawiający obraz Picassa fot. Papamanila/CC

Największa kolekcja dzieł artysty znajduje się w jego rodzinnym kraju, w Muzeum Picassa w Barcelonie. Picasso jest jednym z najdroższych malarzy na świecie. W 2004 roku inny jego znany obraz "Chłopiec z fajką""osiągnął zawrotną cenę 104 milionów dolarów, ustanawiając nowy rekord w tej dziedzinie. Panuje przekonanie, że osobowość twórcza Picassa wywarła olbrzymi wpływ na absolutnie każdą dziedzinę XX - wiecznej plastyki.


Pablo Ruiz Picasso urodził się 25 października 1881 roku w Maladze. Talent Pablo został odkryty wcześnie przez jego ojca, znakomitego rysownika. Początkowo przyszły artysta kształcił się w Hiszpanii, później w Paryżu, gdzie wpływ na jego twórczość miało zetknięcie z postimpresjonistami, głównie z Henrim de Toulouse-Lautrekiem.

REKLAMA

Prace Picassa z tych lat określa się jako okres błękitny. Były to dzieła utrzymane w tonie melancholijnym, ukazujące postacie biedaków - wtedy powstały między innymi "Dwie siostry" i słynna "Prasowaczka". Po tym okresie twórczość Picassa weszła w tzw. okres różowy, z którego pochodzi "Rodzina Arlekina" przedstawiająca sceny z życia cyrkowców. Od 1907 roku Picasso pod wpływem Paula Cézanne'a oraz sztuki iberyjskiej i afrykańskiej rozpoczął eksperymenty z geometryzacją, które dały początek kubizmowi - jego najdoskonalszym przykładem są właśnie "Panny z Avignon".

Okres II wojny światowej artysta spędził w Paryżu. W 1944 roku wstąpił do Francuskiej Partii Komunistycznej, a po wojnie zaangażował się po stronie ruchów lewicowych i pokojowych. Odwiedził również Polskę - brał udział w Kongresie we Wrocławiu w 1948 roku - namalował wtedy obrazy antywojenne: "Masakra w Korei", " Wojna" i "Pokój".

REKLAMA

Tablica
Tablica pamiątkowa na Saskiej Kępie w Warszawie. fot. Tadeusz Rudzki/ CC

Okres jego twórczości powojennej jest bardzo różnorodny i nie poddaje się klasyfikacji. Artysta dożył sędziwego wieku, zmarł 8 kwietnia 1973 w Mougins, w wieku 92. lat. W 2010 roku, odnaleziono 271 nieznanych dzieł Picassa - są wśród nich kolaże, akwarela, litografie i liczne rysunki pochodzące z lat 1900-1932.

gs

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej