Los czworonogów pod ochroną. Będzie rzecznik?
Powołania Rzecznika lub Inspektora Praw Zwierząt oczekuje stowarzyszenie "Prawnicy na Rzecz Zwierząt", zarejestrowane w sierpniu tego roku.
2011-11-18, 18:20
Posłuchaj
Jak powiedziała Polskiemu Radiu członkini stowarzyszenia Barbara Padło, doktorantka na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, rzecznik powinien zająć się kontrolą wypełniania przez gminy obowiązków wynikających z wrześniowej nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Według starej ustawy gminy mogły uchwalać program dotyczący walki z bezdomnością zwierząt i regulacji ich populacji. Po nowelizacji stanie się to ich obowiązkiem. Nie ma organu, który zajmowałby się kontrolą realizacji tych zadań.
O zaletach i wadach nowelizacji ustawy, która ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku mówiono podczas spotkania zorganizowanego w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Warszawie.
Zdaniem uczestniczącego w spotkaniu prokuratora Prokuratury Generalnej Leszka Drwęskiego, brak określenia, kto będzie kontrolował realizację programu gminy dotyczącego ochrony zwierząt, to wyraźny mankament nowelizacji.
Ochrona zwierząt
Zarazem jednak zawiera ona wiele oczekiwanych rozwiązań, między innymi poszerzony katalog przestępstw wobec zwierząt, za które wymierzane będą kary. Dotyczy to na przykład znęcania się w postaci zoofilii. Nowelizacja zakazuje też przetrzymywania zwierząt na uwięzi krótszej niż 3 metry. Według Leszka Drwęskiego kluczowym osiągnięciem jest wyposażenie organizacji zajmujących się ochroną zwierząt w uprawnienia pokrzywdzonego, jeżeli czyn stanowi wykroczenie.
Członkini stowarzyszenia "Prawnicy na Rzecz Zwierząt" emerytowany sędzia Sądu Najwyższego Teresa Romer podkreśla, że obecnie obowiązujące przepisy dotyczące losu zwierząt w Polsce wymagają wprowadzenia wielu poprawek. W ich opracowaniu mają pomóc: wiedza i doświadczenie jakimi dysponują prawnicy wchodzący w skład organizacji.
W ocenie Teresy Romer aktualnie obowiązująca ustawa o ochronie zwierząt ma wiele niedociągnięć, również w odniesieniu do dyrektyw Unii Europejskiej.
Jednym, z zadań jakie stawiają przed sobą członkowie stowarzyszenia jest opracowanie komentarza do ustawy o ochronie zwierząt.
IAR, sm
REKLAMA