Neurony leczą choroby genetyczne. Na razie u mysz
Przeszczepy komórek mózgowych mogą w przyszłości posłużyć do leczenia chorób genetycznych.
2011-11-24, 07:40
Posłuchaj
Dowiedli tego polscy i amerykańscy eksperci, którzy przeprowadzili kluczowe badania w tej dziedzinie. Wyniki eksperymentów publikuje prestiżowy tygodnik naukowy "Science".
Zobacz galerię dzień na zdjęciach >>>
Naukowcy pobrali niedojrzałe komórki mózgowe - neurony - od zdrowych płodów myszy. Potem wszczepili je do mózgów myszy cierpiących na chorobę genetyczną, która powodowała u nich nadmierne tycie. Po kilku miesiącach okazało się, że przeszczepione neurony przyjęły się i chore myszy przestały tyć - powiedział IAR autor badań, dr Artur Czupryn z Instytutu Nenckiego w Warszawie. Wyjaśnił, że poprzez podawanie niedojrzałych neuronów jesteśmy w stanie zmienić funkcjonowanie mózgu. Idealne - dodał - byłoby pokazanie, że jesteśmy też w stanie zmienić funkcjonowanie całego organizmu.
Opublikowane wyniki badań wskazują, że to się daje zrobić. Do gotowych neuronowych terapii leczenia wad mózgu, takich jak chociażby autyzm, jest jeszcze daleko podkreśla dr Czupryn. Mimo to jest on optymistą: „To jakiś kamyczek, jakieś przesłanie, że jesteśmy na dobrej drodze”. Najpierw trzeba przeprowadzić dalsze testy, potem powtórzyć badania na ludziach, a na to potrzeba czasu. Badania dr Czupryna otwierają jednak nowy rozdział w medycynie.
REKLAMA
Badania dr Czupryna były współfinansowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP i Fundację na rzecz Nauki Polskiej.
IAR, to
REKLAMA