Prezydenci Polski i Ukrainy uczczą pamięć zabitych w Bykowni

2011-11-28, 04:45

Prezydenci Polski i Ukrainy uczczą pamięć zabitych w Bykowni
Prezydent Komorowski z wizytą na Ukrainie w kwietniu tr,. Foto: fot. prezydent.pl, arch.

Prezydenci Polski i Ukrainy wezmą udział w uroczystym rozpoczęciu budowy polskiego cmentarza wojskowego w Bykowni pod Kijowem.

Posłuchaj

Relacja Piotra Pogorzelskiego z Kijowa (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Nekropolia będzie częścią większego kompleksu upamiętniającego ofiary NKWD spoczywające w podkijowskim lesie.

Bronisław Komorowski i Wiktor Janukowycz przed południem wmurują akt erekcyjny Polskiego Cmentarza Wojennego w Bykowni. Bronisław Komorowski ma też zwiedzić wystawę „Prawda ratuje przed śmiercią …”, która jest poświęcona tragedii, która wydarzyła się w tamtym miejscu.

Dotąd trudno określić dokładną liczbę zabitych, szacunki wahają się od 16 do ponad 100 tysięcy. Kilka tysięcy ofiar to Polacy.

Terytorium Bykowni liczy ponad 200 hektarów, na jego niewielkiej części zostanie teraz utworzony kompleks upamiętniający ofiary NKWD.

Na zakończenie wizyty Bronisław Komorowski uczci pamięci Ofiar Wielkiego Głodu składając symboliczny „koszyk” z kłosami pszenicy pod Memoriałem Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu 1932-1933.

 

Wybór Ukrainy

 

Podczas wizyty w Kijowie Bronisław Komorowski będzie też prawdopodobnie rozmawiał z Wiktorem Janukowyczem o sprawie Julii Tymoszenko. Przetrzymywanie w więzieniu byłej premier Ukrainy może poważnie utrudnić realizacje europejskich aspiracji Kijowa. Julia Tymoszenko przebywa w areszcie od sierpnia i pozostanie w nim do czasu uprawomocnienia się wyroku wydanego w październiku. Była premier Ukrainy została skazana na 7 lat więzienia za naruszenia proceduralne, których miała się dopuścić podczas zawierania umowy gazowej z Rosją w 2009 roku.

19 grudnia w Kijowie zaplanowano szczyt Ukraina-UE podczas którego być może dojdzie do parafowania umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a Unią Europejską.

We wtorek sytuacja Julii Tymoszenko była jednym z tematów rozmów prezydent Litwy Dalii Grybauskaite z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. Grybauskaite przekonywała, że sukces grudniowego szczytu będzie zależał od tego, w jaki sposób ukraińskie władze okażą swe przywiązanie do przestrzeganych w UE wartości demokratycznych. Prezydent Litwy wezwała sprawiedliwego potraktowania skargi apelacyjnej złożonej przez Tymoszenko. Wiktor Janukowycz podczas ostatniego pobytu w Polsce powtórzył, że władze w Kijowie nie mają wpływu na ukraińskie sądy.

IAR, agkm

Zobacz serwis specjalny portalu polskieradio.pl: Katyń >>>

Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach >>>

Polecane

Wróć do strony głównej