Na Litwie powstanie grupa ds. oświaty polskiej
W skład grupy wejdą przedstawiciele litewskiego resortu oświaty, rodzice uczniów szkół polskich i pedagodzy.
2011-11-28, 19:58
Posłuchaj
Decyzja o powstaniu grupy roboczej, która zajmie się kwestią oświaty polskiej, zapadła podczas poniedziałkowego spotkania litewskiego wiceministra oświaty Vaidasa Bacisa z przedstawicielami rodziców uczniów szkół polskich.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Grupa robocza zajmie się przede wszystkim rozwiązywaniem problemu uczniów klas XI, którzy w 2013 roku jako pierwsi mają składać egzamin maturalny z języka litewskiego taki sam jak uczniowie szkół litewskich, chociaż dotychczas programy nauczania języka litewskiego w tych szkołach się różniły. W szkołach polskich był on wykładany jako język państwowy (w węższym wymiarze), a w szkołach litewskich - jako ojczysty (w wymiarze szerszym).
Polacy na Litwie nie rezygnują z żądania odwołania lub nowelizacji nowej ustawy oświatowej, dyskryminującej, ich zdaniem, polskie szkoły. Ustawa o oświacie przewiduje nie tylko ujednolicenie egzaminu maturalnego, ale też m.in. nauczanie w szkołach mniejszości narodowych, w tym polskich, niektórych przedmiotów w języku litewskim.
Polacy z tym się nie zgadzają. Twierdzą, że jest to początek likwidacji szkolnictwa polskiego na Litwie, i protestują.
We wrześniu premierzy Polski i Litwy powołali Polsko-Litewski Zespół Ekspertów Edukacyjnych i Mniejszości Narodowych. W piątek, po pięciu posiedzeniach, zespół zakończył pracę bez porozumienia w kluczowych sprawach dotyczących mniejszości polskiej i bez wspólnego komunikatu podsumowującego pracę.
"Pomimo zgłaszanych przez stronę polską propozycji, strona litewska nie wyraziła woli zmiany zapisów ustawy, jak i powiązanych z nimi aktów wykonawczych do Ustawy. Przedłożone w czasie prac zespołu propozycje cząstkowych rozwiązań (...) uznajemy za potrzebne, ale niewystarczające" - poinformowała strona polska.
Te rozwiązania cząstkowe to m.in. zaproponowane we wrześniu przez stronę litewską wprowadzenie 8-letniego okresu przejściowego w ujednolicaniu ocen z języka litewskiego na maturach dla Polaków z Litwy, a także zmniejszenie z dziesięciu do siedmiu liczby uczniów w klasach XI-XII, tak by zajęcia mogły się odbywać w języku polskim.
IAR,PAP,kk
REKLAMA