Historia najsłynniejszego zdjęcia ze stanu wojennego
W przeddzień rocznicy wprowadzenia stanu wojennego o trudnej sztuce fotografowania opowiadali Chris Niedenthal i Ireneusz Piotrowski.
2011-12-12, 19:52
Posłuchaj
W ramach debaty organizowanej przez Informacyjną Agencję Radiową Niedenthal przedstawił historię najsłynniejszego zdjęcia z 13 grudnia 1981 roku. Jest na nim transporter opancerzony SKOT stojący przed warszawskim kinem Moskwa, w którym wyświetlany był film "Czas apokalipsy" F. Coppoli.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
Spotkanie poprowadził dyrektor portalu polskieradio.pl Andrzej Mietkowski. Prowadzący zaznaczył, że realia ówczesnej rzeczywistości powodowały, że o stanie wojennym za granicą widziano niewiele.
Chris Niedenthal podkreślił, że w czasie stanu wojennego sztuką było przesłać zdjęcie za granicę. Jak zaznaczył Niedenthal w pierwszych dniach stanu wojennego w przetransportowaniu filmów pomógł mu młody Niemiec. - Nerwy były ogromne. Przecież całe twoje życie jest w tych filmach - mówił fotograf.
>>> Czytaj więcej w serwisie specjalnym Polskiego Radia <<<
Ireneusz Piotrowski, który robił zdjęcia z ukrycia 13 grudnia podkreśla, że bał się, ale silniejsza od strachu była chęć zrobienia fotografii.
Debata IAR odbyła się w warszawskiej kawiarni Tarabuk przy ulicy Browarnej 6. We wtorek 13 grudnia 2011 roku minie 30 lat od wprowadzenia stanu wojennego.
IAR, sm
REKLAMA